ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Ahoj, už dlouho jsem chtěl něco podobného realizovat, tak nyní je to tady. Rád bych se s Vámi podělil o moje srovnání potahů Tibhar Evolution EL-P, EL-S, MX-P a MX-S.

 

Upozornění: k dočtení celého tohoto článku si udělejte pohodlí a uvařte kávu - dnes to bude chvíli trvat. (copyright Karel :laugh: )

Zvolil jsem tvrdší varianty potahů Evolution (tedy bez FX-P a FX-S) z důvodu přechodu na celodřevo, které mi nabízí více citu a jistoty ve hře a zjistil jsem, že na relativně flexibilním celodřevu mi vyhovují spíše tvrdší potahy (s nízkým katapultem ideálně). Verze FX možná budou následovat zase někdy.
S MX-S jsem začal hrát na obou stranách před několika měsíci na doporučení trenéra a opravdu se mi zalíbil. S ostatními zmíněnými potahy jsem hrál kdysi dávno, ale jen velmi málo a ne najednou, neměl jsem tedy přímé srovnání a poslední dobou mě začaly zajímat rozdíly variant P vs. S a MX proti EL.

Konkrétně to tedy budou:

 • červený EL-P 1.9-2.0mm
 • červený EL-S 1.9-2.0mm
 • černý MX-S 2.1-2.2mm
 • černý MX-P 2.1-2.2mm

Červené, měkčí a tenčí potahy protože takovéto kombinace hraji spíše na BH a černé, tvrdší a silnější na FH.

Nejdříve něco z oficiálních informací výrobce.

Poprvé byly potahy uvedeny na trh roku 2011 a to v kombinaci měkký FX-P a tvrdý MX-P, následně v roce 2013 přidali MX-S společně s EL-P a nakonec, 3 roky poté, v 2016, EL-S a FX-S. Dodnes se jedná o vlajkové lodě Tibharu.
FX znamená flexibilní, EL elastický a MX maximální.
Přídavek P power (síla/rychlost) a S spin (rotace). [tt-spin.de]

Potahy disponují technologií Red Power Sponge, která zajišťuje “senzaci a preciznost při pasivních úderech, prodloužený kontakt s míčkem při prvním počínajícím topspinu s maximální sílou a akurátní dávkou katapultu při útočné hře".

PRO Tension je "výsledek mnoha let zkoumání různých kombinací vroubků, který vedl k vytvoření elastické, spinové a stabilní vrchní gumy". [leták u potahu]

Tibhar poskytuje poměrně dost informací ke svým potahům - nechybí údaje jako tvrdost, rychlost, spin, kontrola, katapult či úroveň hráče. Všechny tyto údaje jsou uvedeny vzadu na obalu každého potahu, v katalogu i na webu. Postrádám snad jedině informace o vroubkách (šířka, výška, rozmístění) a trajektorii/oblouku.

Tady měla být původně tabulka s číselnými údaji z katalogu Tibharu, ale po zkontrolování a porovnání s údaji uvedenými na obalu každého potahu jsem se rozhodl, že mi přijdou přesnější ty z obalů.

 

Thickness = tloušťka, Hardness = tvrdost, Spin = rotace, Speed = rychlost


Líbí se mi způsob uvedení hodnot tloušťky a tvrdosti houby, kdy se hodnoty skutečně pohybují v intervalech a jsou málokdy shodné - to je dobré si uvědomit a počítat s tím.

Úroveň hráče mi přijde vzhledem k ostatním údajům jako nepotřebný ukazatel.

Nejspíše nejznámějším představitelem série Evolution je Bělorus Vladimir Samsonov, poté např. Francouz Emanuel Lebesson, Brit Paul Drinkhall, Belgičan Cedric Nuytinck nebo Rumunka Bernadette Szocs. U nás extraligové El Niňo či Tomáš Polanský.

Nyní už něco k mým postřehům. Nejprve technická stránka.

Obal:
Všechny verze disponují stejným obalem lišicí se nápisem konkrétního modelu na přední straně a samozřejmě parametry na zadní. Klasický tvrdý papír (ne poplastovaný jako u některých), zepředu se ve středu pozornosti nachází označení modelu, logo výrobce, schválení ITTF a JTTAA a zdůraznění, že se jedná o prémiový výrobek s pěti hvězdičkovým "výkonem". Zadní strana nabízí stručný popis v několika světových jazycích, loga použitých technologií a číselné údaje typu tloušťka houby, tvrdost houby, rychlost atd. Na novém potahu je "přilepena" bílá ochranná folie, kdy při prvním omaku potah působí jako kámen (folie nedovolí skoro žádný ohyb), při sundání už si můžete oddychnout, potah se již chová a vypadá jak má :) V obalu je ještě přiložen černý "leták" s informacemi o technologiích PRO Tension a Red Power Sponge.
Škoda, že není v obalu ještě malý výřez, kdy by bylo možné potah před rozbalením zkusit na omak.

Hmotnost (rozbaleného nového čtverce):
EL-P = 70g
EL-S - bohužel tento potah jsem neměl od začátku k dispozici jako nový čtverec, nemohu tedy hmotnost uvést
MX-P = 71g
MX-S = 72g

Poměrně mě překvapila hmotnost EL-P, který je tenčí než ostatní, přesto váží skoro stejně. Toto bych přikládal buď stáří/čerstvosti potahu (šarže) nebo odlišné barvě. Nicméně logicky čím silnější a tvrdší je potah, tím bývá těžší.

Vrchní guma (topsheet):
Co se týče vrchní gumy, řekl bych, že si odpovídají verze S a P. Tedy podle mě mají EL-P a MX-P, resp. EL-S a MX-S stejný nebo minimálně velmi podobný topsheet.
P jsou lesklejší, více gripová a jsou dobře vidět vroubky, S naopak matnější - vroubky není tak snadno vidět. Takto mi to napovídá, že S by měly být méně citlivé na příchozí rotaci a usnadnit tak blok a příjem.
Přestože žádný topsheet není lepivý (alá čínské potahy), s verzemi MX se mi podařilo míček ze stolu zvednout, přičemž s MX-S to šlo o něco lépe. S EL se mi to nepovedlo.

Vroubky:
Pohledově se zdají být vroubky u variant MX o fous nižší než ty u EL. Více rozdílů jsem nebyl schopen (pohledem) identifikovat.

Houba:
Velmi markantní byl rozdíl u houby. Zatímco barva je (logicky) u všech stejná (Red Power Sponge) - tedy červená, u velikosti pórů je to lehce jinak. EL-P, EL-S a MX-P disponují houbou s poměrně velkými póry, ale MX-S je má zřetelně menší - tomu přikládám i tvrdost houby.
Tvrdost MX-S>MX-P>EL-S>EL-P.

Zeshora: 1. EL-P, 2. EL-S, 3. MX-P, 4. MX-S


Toť asi k technické stránce, můžeme přejít k herním vlastnostem.
Potahy byly lepeny vodním lepidlem Xiom Energy na bázi latexu, 1 vrstva na dřevo a 1 na potah. Použita 5 vrstvá celodřeva Butterfly Primorac OFF- 89g a Xiom Offensive S 86g.

Oblouk:
Oblouk EL-S>MX-S>MX-P>EL-P

Katapult:
Katapult EL-P>EL-S>MX-P>MX-S

Rotace:
Všechny potahy nabízejí opravdu hodně rotace. Osobně to vnímám tak, že nejvíce rotace jsem vyloudil z MX-S následovaným MX-P, pak EL-P a EL-S. Rozdíly určitě nebyly ani z daleka propastné, ale kdybych je musel seřadit..

Herní prvky & ostatní:
Hned při první hře se sérií EL jsem byl velmi mile překvapen. Výrazný a návykový klapavý zvuk, vysoká rotace, všechno tam lítalo..
Se sérií EL se mi docela dobře hrál čop/pink nad stolem, na tvrdší potahy zřejmě nemám dostatečně dobrou techniku, abych stihl míčku udělit i nějakou větší rotaci.
V bloku byly o něco málo lepší tvrdší, s menším katapultem, obě MX.
Spin do čopu se mi hrál, díky podpoře katapultu, měkčí houbě a vysokému oblouku, nejsnadněji s EL-S. Na rovnější/agresivnější hru jsou vhodné EL-P a MX-P.
Příjem a blok se mi hrál nejlépe s variantami S. Toto přikládám méně gripovému (žravému) vršku.
Celkově topsin/kontraspin byl snadnější s variantami P.
Jako pozitivní také vnímám fakt, že potahy se při přelepování nijak nekroutí a neznesnadňují život přelepovačům a testerům.

Životnost:
Životnost potahů můžu hodnotit bohužel pouze u MX-S, jelikož s ním jsem hrál už před tímto testem a jak jsem uváděl již v recenzi na Xiom Energy, po 3 měsících potah i přes vizuální známky ohranosti hraje dobře a zatím si nemůžu stěžovat na razantní snížení herních vlastností. S ostatními potahy nemám odehráno dostatečně dlouho abych mohl říci, jak dlouho vydrží. Nicméně co jsem posbíral informace (!), panuje názor, že Evolutiony hrají velmi dobře cca 2 měsíce (dle intenzity hraní) a poté nastane spinový pokles. Tuto informaci bohužel nemůžu potvrdit ani vyvrátit.

Shrnutí jednotlivých potahů

FX-P, FX-S
Hráč, který má raději potahy měkčí, pomalejší, s velkým katapultem volí nejměkčí varianty FX-P nebo FX-S podle charakteristik.

EL-P


Výborný všestranný potah se střední tvrdostí vhodný na FH i BH na allroundovou i útočnou hru. Produkuje o něco nižší oblouk než brácha EL-S a je také nepatrně měkčí.
Překvapilo mě poměrně, že i přes nejnižší oblouk mezi ostatními jsem byl s potahem schopen hrát na FH i BH, přestože na FH mám raději vyšší a na BH nižší.
Proti MX-P je měkčí, pomalejší, s větším katapultem a odpustí více chyb.
Proti EL-S produkuje nižší oblouk, je nepatrně měkčí a pomalejší vhodnější do 1,5m od stolu.

EL-S


"Zlatou střední cestou" (pokud hráč nemá preferenci tvrdosti) se jeví být verze EL-S. Podle mě varianta vhodné na FH i BH stranu, pro technického útočníka či allrounďáka. Spíše bych ho viděl pro hru blíže ke stolu.
Hodně mě bavil s tímto potahem pasivní i aktivní příjem.
Proti MX-P je měkčí, pomalejší, s větším katapultem, s větším obloukem, odpustí více chyb a díky katapultu a oblouku napomáha nedokonalé technice.
Proti EL-P je nepatrně tvrdší, rychlejší, s vyšším obloukem a menší citlivostí na příchozí rotaci vhodnější ke stolu.

MX-P


Nekompromisním agresivním útočníkům, především těm, co hrají dále od stolu, bude vyhovovat verze MX-P, která nabízí největší katapult a rychlost. Viděl bych ho spíše na FH straně, aby se dal snadněji ukočírovat. Výborný topspin do čopu, kontraspin a servis. Vyžaduje jistou herní zkušenost nebo talent :P
Oproti mladšímu bráchovi MX-S působí MX-P měkčím dojmem, vrchní guma je více gripová a vyžaduje více zručnosti/umu např. při příjmu servisu. Na druhou stranu se s ním snadněji hraje nátlaková hra hlavně dále od stolu.
Proti verzi EL-P je rychlejší, tvrdší, s nižším katapultem, vhodný na agresivní nátlakovou hru dále od stolu.
Proti MX-S je rychlejší, měkčí, s vyšším katapultem a vyšší citlivostí na příchozí rotaci.

MX-S


Útočníkům spíše blíže u stolu přijde vhod varianta MX-S, která má nižší katapult než MX-P, nižší rychlost, ale vyšší spin a nižší citlivost na příchozí rotaci. Podle mě vhodný na FH i BH stranu, výborný blok, flip a příjem servisu. Potah ocení hráči, jenž mají v oblibě tvrdší potahy, kdy při pasivní hře je míč dobře kontrolovatelný a při agresivnější se potah probudí a rozhodně mu dynamika nechybí.
Při srovnání s legendou MX-P je MX-S o něco tvrdší, s vyšším obloukem a nižším katapultem a tím vhodnější ke stolu. Vršek je méně “grippy” a usnadní příjem servisu.
MX-S proti EL-S je tvrdší, lineárnější, s nižším obloukem i katapultem.
Proti MX-P je tvrdší, s vyšším obloukem, nižším katapultem.

Shrnutí variant

S versus P

 • S disponují oproti “starším” P nepatrně tvrdší houbou
 • S mají vyšší trajektorii letu míče
 • S mají matnější a méně gripovou vrchní gumu
 • S mají nižší katapult
 • S S se snadněji přijímalo a blokovalo
 • P mají díky měkčí houbě a více gripovému vršku ostřejší pocit “zakousnutí” míčku do potahu
 • P mají výraznější zvuk
 • při popinku jsem byl schopný potahy od sebe odlišit i bez pohledu na ně

MX versus EL

 • MX jsou celkově tvrdší než EL
 • MX jsou určené spíše pro útočnější pojetí hry
 • MX bývají těžší než EL
 • MX mají více rotace než EL
 • MX jsou rychlejší než EL
 • EL jsou vhodné na allroundovou i útočnou hru
 • EL mají výraznější zvuk

Celkové shrnutí

Celkově musím říct, že Tibhar se sérií Evolution odvedl velmi dobrou práci a po právu jsou tyto gumy hodně oblíbené, nejvíce hráčů potkávám s modely FX-P, MX-S a MX-P.
Já osobně jsem největším fanouškem MX-S a EL-S.

Silné stránky byly shrnuty u každého potahu zvlášť, uvedu ještě i opačnou stranu, společnou pro všechny.

Slabé stránky

 • vyšší hmotnost
 • pro někoho cena
 • životnost?
 • absence informace o výšce oblouku/trajektorii, geometrii vroubků
 • ocenil bych detailnější info o technologiích RPS a ProTension, dodávané info působí jako klišé
 • možná hloupost, ale v obalu by mohl být malý výřez, kdy je kousek potahu vidět a je hmatatelný, jako to mají někteří jiní výrobci - šlo by tak před koupí “zkusit” tvrdost potahu a prohlédnout povrch vrchní gumy

Další recenze

[2016, TableTennis11, všechny verze, anglicky] blog.tabletennis11.com/tibhar-evolution-...ennis-rubbers-review
[2016, TT-Spin, všechny verze, německy] www.tt-spin.de/tibhar-evolution-belagtest/
[2016, TableTennisDaily, kromě EL-S a FX-S, anglicky] https://www.youtube.com/watch?v=_Mr-EqnczZk
[2017, TableTennisDaily, EL-S a FX-S, anglicky] https://www.youtube.com/watch?v=mg73LXt3KM8&t=1s
[2017, TTGearLab, všechny verze, anglicky] ttgearlab.com/2017/02/06/overview-tibhar-evolution-series/

Tady můj příspěvek končí, prosím berte na vědomí, že uvedené dojmy ze hry a doporučení jsou pouze mým subjektivním názorem, jistě ne všeobecně platným a daným. Zkušení materiáloví matadoři mi snad prominou, pokud jsem se občas zabýval "banalitami".
Každopádně pokud jste dočetli až sem, tak Vám děkuji za Váš čas, snad nebyl promarněn :)