ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Přátelé, kamarádi  . Po zhruba 3 měsíčním pinkání s dřívkem Vodak Diolen přichází čas, abych se s Vámi podělil o své pocity ze hry s tímto kouskem. Porovnávat ho budu s BTY Viscaria, se kterou jsem 7 let hrál. Obě dřeva byla obutá do potahů Xiom Omega III 2,0mm + Xiom Omega IV Euro max, lepeno free lepem Donic Vario Clean.

Vlastnosti Diolena jsem popisoval v předchozí recenzi spolu s Karlem, a tak se pokusím jen o porovnání.

Pro ty, kteří neznají můj styl, uvádím, že jsem levák, forehand s Omegou IV mám na rozmotané spiny, dominují sidespiny. Backhandové údery s Omegou III používám na rychlejší kontry, ofenzivnější bloky, namotané spiny se závěrečnou ránou. Můj taneční prostor je +- 1,5m od stolu a často i mnohem dále  Výkonnostně jsem divizní hráč, trochu jsem se zaseknul  v pinecovém vývinu :D

Tak a teď už k porovnání samotnému.

 

Složení dřev :

Butterfly Viscaria: koto - alc - limba - kiri - limba - alc – koto Váha: 90g Cena: 3190Kč


Vodak Diolen OFF: koto-diolen-limba-kiri-limba-diolen-koto Váha: 86g Cena: 1590Kč


 

Ze složení dřev je patrná velká podobnost jen s tím rozdílem, že Viscaria obsahuje karbon – arylát a Diolen má diolen  .  Pro mnoho hráčů je důležité i info o ceně, protože za cenu 1ks Viscarie si pořídíte 2x Diolen 

Čísla o rychlosti a kontrole záměrně neuvádím, je to jen o našich pocitech, navíc každý výrobce má svou vlastní číselnou stupnici.

Rychlost: Diolen je o něco pomalejší oproti Visce, ale ne o moc. Zařadil bych ho jako takový střed mezi Viscarií a Maze OFF. Bez větších potíží se můžete pohybovat i dále od desky, ale jeho vlastnostem dáte nejvíce vyniknout hlavně při hře blíže u desky. Prkno nekope, což mi poslední dobou Viscaria ráda dělala, s ní jsem  v tom fofru musel brzdit ruku. S Diolenem to není třeba, jakou rychlost mu zařadíte, takovou jede. Pokud chcete z prkna dostat ještě více dynamiky a záludnosti, tak není třeba se do úderu hned rvát, postačí si převzít energii udělenou soupeřem a ne příliš důrazným šintnutím vrchní gumy to hodit zpět. Odměnou vám bude parádně odehraný rychlý balón, navíc se znatelně jedovatějším spinem, řekl bych.

Tuto dovednost možná nabízí  každé dřevo, jen na to musí jeden přijít. Mě to sakra dlouho trvalo a ne vždy se to povede :D

Spin: tady vede Diolen i když jsem si roky myslel, že Visca je topspinová mašina. Díky tomu, že Diolen mi o chloupek déle podrží míček, tak jsem schopen dát ostřejší spin, mám na to více času. Visca má spin dynamičtější, náš úder spíše více nakopne, což rozhodně neznamená, že spin neumí . Také umí a sakra dobře.

Čop: ten je nebezpečnější a jedovatější z Viscarie, nemohu si pomoci. K mému údivu zde platí rovnice: větší dynamika = větší řízek při zachování velké kontroly. Je to zvláštní, ale je to tak, což nás při pasivnějších úderech jistě potěší. S Diolenem tak jedovatý čop nedám, na druhou stranu s ním zahraju lépe ostatní pasivní údery (pink, krátký míč za síto, kratší příjem), u kterých  Viscaria ráda kope.

Drajv, smeč,blok, kontr: Netroufám si říci, které z dřev je na tyto údery ,, lepší,,. Když pominu větší rychlost Visci, tak ty dřevěné kousky opravdu vnímám jako dost podobné. Viscaria má větší razanci, Diolen  ji má o něco menší, ale úder je jistější. Opět je tu něco za něco. Každopádně obě dřívka si v těchto úderech libují.

Servis: lepší zahraji s Diolenem, jednoznačně!!!  Dám s ním mnohem kratší a nebezpečnější serv než s Viscarií. Poslední dobou jsem skoro na každém mistráku vytěžil ze servu 2 míčky v každém setu, což je více než fajn (někdy ani to nestačilo  ), jsou to potřebné body bez zápasové dřiny. V tomto případě má na tom zásluhu velký cit Diolena s poctivým solo tréninkem podání, které bylo zaměřené na co nejkratší serv za síťku k lajně s pokud možno co největší falší . Doporučuji levákům proti ofenzivním pravákům do forhendu, oni při spinovém příjmu nechtějí riskovat nadrbnutí potahu o desku, a tak míček raději nechají spadnout na zem  ). Viscaria mi tak krátký serv nenabízí, přece jen je to rychlejší dřevo a míč občas odskočil dále než bylo zamýšleno, čehož se dá dobře využít na rovný rychlý serv, moment překvapení hraje pro ni.

Kontrola : bod pro Diolen. Tohle dřívko je oproti Viscarii mnohem citlivější, při úderech víte co děláte, hraje kam potřebujete, nekope … no je to větší citovka. Nedávno jsem si po 3 měsíční Visca pauze s touto legendou od BTY opět s chutí zapinkal a světe div se, nehrálo se mi  moc dobře, nebyl jsem ve své kůži. Míček moc rychle odskakoval, náhle mi po letech hraní s tímto dřevem chyběla kontrola . Samozřejmě šlo jen o první pocity po celkem dlouhém odpočinku tohoto dřeva, nutno brát v potaz i to, že na pravidelné tréninky už není moc času což při vlastnění rychlého dřeva není dobré. Právě proto jsem cítil potřebu přibrzdit a vyměnit dřevo za hodně hodně podobné Viscarii,  jen o něco pomalejší. Tyto moje kritéria Diolen beze zbytku splňuje.

 

Pokud mohu dát nějaké doporučení, tak Vodak Diolen by se mohl zamlouvat ofenzivním útočníkům, kterým se Viscaria jeví moc rychlá, pro hráče, kteří k rychlosti potřebují i velkou míru kontroly a to nejen při pasivnějších úderech. Pro hodně ofenzivně laděné hráče a ranaře bude vhodnější Butterfly Viscaria, na kterou je třeba mít stále natrénováno, moc neodpouští, ale s ní je více ofenzivní hra velice příjemná záležitost 

Toto porovnání nelze brát jako že prkno X  je lepší než prkno Y a naopak. Je to jen o vhodném výběru s přihlédnutím k našemu stylu ,schopnostem, četnosti a kvalitě tréninků. Jak rád říkám, žádné prkno není mizerné nebo nejlepší, jen potřebuje správného majitele 

Komentáře   

+1 # JIŘÍ ŠIMBERSKÝ 2015-02-02 19:12
# JIŘÍ ŠIMBERSKÝ 2015-02-02 19:50
Jirko (Machy) , z časovým odstupem 7 měsíců jsem se dostal výměnou dřev k vlastnictví Vodákova DIOLENU OFF. Před tím jsem to dřevo měl jen 2x zapůjčené na krátkou dobu pro základní seznámení. Potvrzuji nyní Tvé hodnocení: DIOLEN OFF je pro ofensivně laděného hráče skvělé citlivé dřevo, které může jednoznačně konkurovat dvakrát dražším dřevům BUTTERFLY či dřevům jiných světových firem. Myslím, že DIOLEN OFF snese i různé potahy a toto jakési "doladění potahem" je už jenom individuální záležitostí. Podobně jako chuť každého z nás. Já tam mám nyní Joola Rhyzm (tvrdost 47) v tloušce 2 mm a je to fajn.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # JIŘÍ ŠIMBERSKÝ 2014-04-25 07:35
Jirko, asi to tak bude.....prostě jsou tu nějaké rozdíly (malinké či větší) mezi jednotlivými exempláři stejného názvu dřeva. Není zkrátka Viscaria jako Viscaria, není Diolen jako Diolen. Není Spirit jako Spirit atd. To víme ! Určitě rozumíš co tím chci říci. Navíc je asi možný i určitý vliv plynutí relativně dlouhého času na organický materiál tj. na naše hodně stará dřeva ( použité dýhy i lepidla mezi nimi atp...). Proces stárnutí 20 let u takové překližky čili průběžné střídání tepla, zimy, vlhka, sucha, atm. tlaku atp. za 20 let může zřejmě vést k postupným mikrozměnám, mimo jiné k jeho zpomalování a k nižší dynamice ....
Já neměl ideální pocit z Diolenu pouze při útočné závěrečné fázi (rychlé rovné zámazy z obou stran bez topspinu). Tam byla Viscarie pro mou hru dost lepší . Souhlasím s Tebou, že na řešení jiných situací je zas trochu lepší Diolen.
Ale obě to jsou velmi zajímavá dřeva! Celkově to u mne ale "vyhrála" ona stará Viscarie nad Diolenem asi tak 94:92. Tato srovnávací čísla jsou možná pro někoho úsměvná - ale tak nějak bych to já klidně obodoval, kdybych tedy měl...... Ahoj , zdraví Tě Jirka
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Jiří Macháček 2014-04-24 18:49
Ahoj Jirko, díky za tvé postřehy. Já mám novější typ Viscarie (zjistil jsem to podle trochu jiné velikosti nápisu na ve sklíčku ručky) a oni ty nové verze asi budou o něco rychlejší než ty staré (vnímal jsem to tak u Primorac Carbonu). Já svou Viscu vnímám jako o něco tvrdší a tudíž rychlejší oproti Diolenu a od toho se odvíjí mé postřehy ohledně citu, navíc jsem měl asi jiné potahy než ty. Každopádně díky za tvé postřehy, alespoň ty mé nebudou brány jako tutovka, tip na pálku samohrajku :lol: .
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # JIŘÍ ŠIMBERSKÝ 2014-04-24 18:13
Machy, výborná - tudíž velmi užitečná srovnávací recenze od Tebe. A jinou jsem ostatně ani nečekal !!! Já mám hodně starou Viscarii (plechový motýlek, stáří snad 20 let ???) a pinkal jsem před měsícem 3 x i novým půjčeným Diolenem. Nějaké rozdíly jsem vnímal: mně vyšla v komparaci těch 2 dřev celkově trochu lépe ona měkká hodně stará Viscaria (i když s ní nyní nehraji a zpřednostnuji dřevo jiné) ale ani trochu tímto NENEGUJI tvé zajímavé poctivé osobní zjištění a závěry. "Chuť" a potřeby každého pinkálisty jsou diferencované čili trochu jiné. Nakonec to tam Ty v závěru podobně a trefně naznačuješ. Děkuji a zdravím do Mostu, Jirka
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jiří Macháček 2014-04-21 19:36
Ahoj Karle, díky za komentář ;-) .
Co se týká letové křivky, tak bych ty dřívka viděl vyrovnaně, stejná křivka. Zrovna dnes jsem si byl po delším pinecovém celibátu lehce zapinkat vyzbrojen Diolenem i Viscarií (nejen :lol: ). Ta podobnost tam je velká, co jsem uvedl v recenzi u mě stále platí.
Pak jsem si vzal Primorace OLD a měl jsem jasno, Primorac půjde z domu už po 10 minutách pinkání, protože vlastnostmi je to úplně jinde než výše zmiňovaná dřívka, chyběl mu cit ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Karel Malík 2014-04-21 06:37
Jirko, díky i za ostatní materiálový TT fandy za pěkný čtení.
Jelikož obě dřeva znám též docela obstojně musím napsat,že je vidím podobně jako ty.
Zejména hra na rotaci je u Diolenu podstatně lepší, lze míček skutečně víc roztočit než s Viscárií.
Co by možná mohlo ještě TT hráče zajímat je pak to, že dle mě vytváří Diolen nižší letovou křivku než Viscárie.
Pohodu a pink.
K
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat