ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Tak je tady první část recenzí na potahy Tibhar Evolution MX-P & Joola Rhyzm 425. Testovací team byl ve složení Tomas, Teny a Desto.

1) Tomas

Evolution MX-P a Rhyzm 425 (oba max, red)

Evolution MX-P je poměrně tvrdý potah s červenou pórovitou houbou. Na pohled vypadá jako tvrdší obyčejný německý potah. Čtverec potahu vážil 75 gramů, oříznuto na velký rozměr pár milimetrů větší než 160x155mm pak vážil 54gramů. Tibhar potah staví oproti Tenergy 05, čemuž přizpůsobil i balení, které nese množství japonských znaků.

Právě z důvodu konkurence k Tenergy 05 jsem na 1ply hinoki nalepil tyto 2 potahy, oba v červené barvě, T05 v síle 2.1mm, trochu hraná, avšak ne ohraná. Poznat rozdíl mezi těmito potahy nebylo snadné, avšak možné. V zásadě se mi potahy jevily hodně podobně. Tibhar má menší katapult, při popinkávání s míčkem na pálce míček tancuje po potahu jen minimálně, kdežto na T05 poměrně živě. Ve hře se Evolution MX-P jeví o chlup pomaleji, tupěji, s mírně vyšším obloukem, který budí dojem, že od rakety míček vyletí trošku nahoru do obloučku a za síťkou začne zahýbat na stůl. V zásadě všechny vlastnosti potahu vyplývají už z toho, co jsem napsal. V kontrech se trochu lépe hraje s T05, která je měkčí, v topspinu je to opět T05, která dává více kontroly nad úderem – právě proto, že je měkčí, neudělá tak velký oblouk, který by mohl vynést míček za stůl a má o trochu větší katapult, který pomůže míčku letět, i když se úder trochu odflákne. Také v případě T05 pomáhá fakt, že jak je měkčí než MX-P, nedokáže už tolik zrychlit, když se na ní zatlačí. Čím víc jsem tlačil do topspinu s MX-P, tím více rostlo zrychlení z tvrdší houby podpořené katapultem hinoki a zkrátka už to někdy koplo víc, než jsem zvládal.

Jestliže jsem doposud hodnotil T05 jako lehce přívětivější a kontrolovatelnější potah, je třeba se podívat na druhou stranu mince. Katapult Tenergy 05 na jednovrstvém hinoki dřevu mi vždy způsoboval trable v pinku, čopu a příjmu servisu. S T05 si musím být jist, kolik rotace v míčku je, abych nechyboval. Jakmile si nejsem trochu jistý, jde vše do háje. Tibhar Evolution se díky menšímu katapultu a jakési tuposti v pasivních úderech chová lépe. Rotace se žerou méně, čop do nárazu se nezvedá nahoru a rychlý dlouhý nízký čop jde zahrát poměrně kontrolovatelně (tento úder využívám). Ještě lepší situace nastala v bloku, kde jsem už dnes nečekal, že uvidím potah, kde stačí jen nastavit a ono to tam spadne. Překvapilo mě, že mohu jen nastavit pálku, uvolnit zápěstí a krátký blok je na světě. Pak stačí jít proti míčku a rychlý blok jde automaticky. A servis jsem měl kratší a více pod kontrolou než s čínskými potahy, což mě na kombinaci nejmodernějšího potahu a jednoho z nejkatapultovějšího dřeva hodně překvapilo.

Abych to shrnul, v něčem je mi T05 příjemnější, v něčem naopak méně. Není to tak, že by byl rozdíl výrazný. Mé postřehy vyplývají z neustálého točení raketou a sledování drobných rozdílů, kdy jsem doslova čekal, až se to „něco“ projeví a já to pochopím. Jak se chvíli hraje jen s jedním potahem, rychle to přejde do krve a při testování jsme se shodli na tom, že rozdíl mezi těmito potahy je dost malý a ledacos je vidět až když proti tomuto potahu hrajete sami. Možná si čtenář všimne, že jsem nikde nemluvil o rotaci. Ano, nevíme, kde je rotace více. Rozdíly byly tak malé, že nedokážu posoudit.

Ale tato recenze nemá být o Tenergy 05, i když mi nedalo použít jej jako referenční potah. Tenergy 05 nahradil potah Joola Rhyzm 425 v černé barvě a síle max. Žlutá pórovitá houba střední tvrdosti, o poznání měkčí než u testovaného Tibharu. Na pohled klasický německý ESN potah. Stručně řečeno, středně měkký/tvrdý potah s výrazným katapultem, zvukem, vysokou rychlostí a nižším obloukem.

V kontrech a drajvech příjemnější, rychlejší, agresivnější, v topspinu létá s menší rezervou nad sítí, prudce a na pohled velmi agresivně, ovšem s minimální chybovostí. Tenhle potah se mi líbil hlavně tím, jak poslouchal a sice i v momentech, kdy jsem myslel, že ten úder už nedám a přesto jsem jej dal na stůl. Oproti Evolution MX-P byl v tréninkových úderech asi ve všem lepší – ve smyslu kontrolovatelnější, což je logické vzhledem k tomu, že je měkčí. Horší byl v bloku, kde chtělo jít proti míčku, jinak byl blok nejistý. Jako potah na pink a čop bych jej vyloženě nezvolil, ale tyto údery také umí. O čem jsem se ještě nezmínil je hra do čopované obrany. S Tibharem jsem tady trošku zápasil. S postupem času jsem nevěděl, jak to zahrát. Buď jsem šel do míčku moc opatrně a neletělo to (síť), nebo jsem zatlačil moc a přestřelil jsem. Čím déle jsem to hledal, tím méně jsem věděl, kde je ta „zlatá střední cesta“ pro tento potah. Rhyzm 425 měl být podle mého odhadu ještě horší, ale opak byl pravdou. Byl lepší, nižší oblouk se neprojevil, dalo se hrát do obrany dopředu, vyrotovat nahoru do kopce, celkově větší kontrola nad tím, co jsem hrál. Abych vše uvedl do souvislostí, Evolution MX-P tím, jak je tvrdší a „tupější“, tedy s menším katapultem v pasivních úderech, potřebuje zahrát do balonku, aby to letělo. Není tam katapult takový, který vám pomůže tehdy, když na poslední chvíli nevíte co a snažíte se mimo postavení vykouzlit zápěstím úder.

Jedna věc jsou tréninkové údery, kdy víte, co se hraje a zhruba kam, druhá věc je tréninkový zápas. Rhyzm 425 na BH a Evolution MX-P na FH byla dobrá kombinace. Z BH jde hrát vše vrchem, spousta kontroly i při extrémní rychlosti, jen ten blok jsem si musel hlídat, abych nebyl příliš pasivní. Z FH strany nejprve hrozilo přestřelení (moc katapultu při razantnějším úderu) a nedostřelení za síťku v případě snahy zahrát úder mimo postavení a jen napůl ruky. Topspin hraný pozdě fungoval díky oblouku. Chvíle zvykání a dalo se takto velmi příjemně hrát. Obrácení rakety vedlo k tomu, že Rhyzm měl na můj FH příliš nízký oblouk a topspiny hrané trochu později končily v síti. Typickým příkladem je rozehrávka delšího servisu (těsně za desku stolu do FH) topspinem. Rhyzm 425 se tak projevil jako typický německý ESN potah, které mi vždy způsobovaly na FH stejný problém. Jak jsem byl na úder pozdě, přišla chyba. Evolution na BH bez větších obtíží.

Na závěr jsem si neodpustil dát Evolution na Avalox BT777 (7vrstvé celodřevo s limbou jako vrchní dýhou). Potah výrazně ztvrdl.  Ale hrál dobře, na pomalejším dřevu odpadne respekt z jeho katapultu, dá se tlačit víc do balónku a pak potah i více poslouchá. Předpokládám, že zkušenosti s pomalejšími dřevy přinesou kolegové testeři. Pro mě je však Evolution MX-P jeden z mála německých potahů, které jsou hratelné i na 1ply hinoki.


2) Teny

Tibhar Evolution MX-P

prkno: BT Timo Boll Spark

Počátkem tohoto říkání bych měl přiblížit nějaké reálie, jelikož moje poznatky budou asi relevantní nejvíce pro hráče podobného ražení. Výkonnost – okres 1, občas záskok v kraji. Poslední hrané potahy – Andro Hexer HD, BT Tenergy 05, aktuálně Xiom Omega Euro III. Všechno v maxu, vždy oboustranně.

Na novinku od Tibharu jsem byl vcelku zvědav. Dá se říct, že každý rok používám jiné útočné softy, protože mě zřejmě baví to přizpůsobování své hry něčemu o kapičku jinému. Softy od Tibharu jsem ještě nehrál, ale samozřejmě vím, že např. Genius má mezi hráči velmi dobré renomé.

Tibhar Evo MX-P jsem hrál na dřevě, které je velmi známé hlavně pro svůj velmi dobrý cit. Toto prkno dokáže vcelku dobře zkrotit i ty nejagresivnější potahy, ovšem neubírá nic z jejich drajvu. Očekával jsem hodně tvrdý potah, ale ve finále to nebylo až tak horké. Samozřejmě to není žádné blátíčko, na kterém by se míček ohřál dlouhou dobu, ale rozhodně mi to připadalo o něco měkčí než např. Tenergy 05.

První věcí, které jsem si všiml, byl velmi dobrý cit a ovladatelnost. Hned na první pinkání to fungovalo, míček létal tam, kam jsem si představoval a potah opravdu velmi dobře sedl do ruky. Na tomto místě se nabízí srovnání třeba s Tenergy 05, které je dle mého názoru pro okresního hráče velmi špatně použitelné. Tenergy je tak trochu jako závodní WRC – opravdu jej využije jen někdo, kdo to pořádně umí. Do WRC byste také neposadili řidiče fekálního vozu. Problémy s nestíháním Tenergy jsem poznal na vlastní kůži. Tibhar zde má proti Butterfly dle mého subjektivního pocitu přeci jen náskok. Při příjmu jde míček do potahu tak akorát, dá se hezky zkontrolovat a ovládat, i když úder nezvládnete s naprostou precizností. BT vyžadují moc velkou přesnost, Tibhar odpustí, proto se podle mě jedná o velmi dobrou alternativu pro okresní či krajské hobbíky.

MX-P má vrchní gumu s relativně vysokou přilnavostí, která je jako stvořená pro motání. Ať už se jedná o ohromné falše, které vám umožní dát do servisu nebo technických topspinů, soupeři určitě nadělá nemalé problémy. Výhodou je i vysoká rychlost celého potahu. Můžete se do míčku opřít ranou a při tom jej třeba jen trošku motnout a víte, že takový míček vám soupeř vrátí jen opravdu velmi pasivně a s obtížemi. Opravdu musím říct, že jsem byl ohromně překvapen, jak přesně a dá se říct samo se s tímto kouskem útočilo. Varianta nátlakové hry u stolu (můj oblíbený signál „nápřah - rana“) fungovala na jedničku a jakmile jsem si zvykl na relativně nízký oblouk topspinu (proti Xiomu i T05), tak i hra ze střední vzdálenosti byla velmi příjemná. Dobré je, že míčky z MX-P nelétají nijak extrémně daleko (jako třeba u Hexeru HD), a proto i přímý rovný útok byl velice přesný.

Blokování s nejrychlejším Evolution je dost podobné Xiomu Euro III – jde to úplně samo. Pokud máte v ruce aspoň nějaký cit, je úplná radost s tímto potahem blokovat a posílat protihráče, který vás právě na chvíli zatlačil.

Verdikt: Musím říct, že jsem si myslel, že s Xiomama budu hrát už snad pořád. Jediné, co mi u nich chybí, je nějaký větší pocit agresivity. Myslím si, že jsem našel skvělé řešení. Tento Tibhar krásně motá (srovnatelně s T05), dokáže dát razantní ránu, přesně zablokovat, méně žere falše a to vše s pocitem naprosté kontroly nad tím, co dělám. Možná jen ten oblouk je nižší, než jsem zvyklý, ale nemůžeme od jednoho kusu gumy chtít banánovou i jahodovou příchuť za jednu cenu :)  Firmě Tibhar se povedl skvělý kousek a pokud se něco nestane, zřejmě na mém glvátku nahradí původně nenahraditelné korejské pracovníky Xiom (a to opět oboustranně).

Joola Rhyzm 425

prkno: BT Timo Boll Spark

Recenze tady toho potahu se nepíše rozhodně snadno. U Tibharu jsem to ze sebe vychrlil, ale co napsat k Joole? Úvodem musím říct jedno slovo – nic. Ano, přesně tak jsem se během těch 3 hodin s Joolou cítil. Možná na nějakém pořádně rychlém prkénku by to bylo lepší, ale to nemohu posoudit. Natěšený po skvělém a agresivním potahu jsem očekával něco podobného, ale byl jsem zklamán.

Tvrdost potahu se dá označit jako střední. Již během prvotního seznámení se s potahem se mi stávalo, že mi míček hodně padal a já nějak nedokážu říct proč. Musel jsem se soustředit, abych míček udržel ve hře, potah byl od začátku takový nějaký mdlý. Jelikož jsem zvyklý hrát s gumičkama, které odrazí míč a jsou nějakým způsobem živé, tak dle mého zjištění rozhodně nejsem vhodný kus na test Rhyzmu.

Samotné hodnocení začnu u útočných pokusů. Musel jsem se opravdu hodně soustředit, abych míček z čopu vytáhnul, na topspin jsem si také musel dát pozor. Většinou je to tím, že se zastřeluju, pálím to prostě až moc. Tady to tak nebylo. Byl jsem rád, že míček přelezl přes síťku. O katapultu Rhyzmu musím říct, že je vcelku nízký, člověk se při topspinové hře nadře a musí si dávat na každý míček pozor a hrát jej opravdu poctivě. Soupeři tvrdili, že nějakou extra velkou faleš tam nemám a blokuje se to v pohodě.

Při mém vlastním bloku to bylo velmi podobné jako při topspinu. Potah mi připadal líný, nějak to z toho nechtělo letět. Ale v tuto chvíli jsem si Rhyzm dokázal už představit v rukou „chytačů a vracečů,“ kterým takovéto na můj vkus lenochy často můžou vyhovovat. Zřejmě se do toho má jít nějak silově, nevím, prostě ani blok se mi nelíbil.

Vím, že k Joole jsem toho zrovna moc nenapsal, ale jak chcete psát o potahu, z něhož si odnášíte hlavní pocit ten, že je nijaký a ani vlastně nevíte, že jste s něčím takovým hrál. Zkusil jsem ho i na rychlém karbonovém prkénku od Tibharu a připadalo mi to stejné. Do ruky mi holt pasují úplně jiné potahy. Jedná se zcela určitě o nejpomalejší a pocitově nejmrtvější potah ve srovnání se všemi výše uvedenými, které mám ještě v paměti. Je určitě možné, že jiní recenzenti na to budou mít jiný pohled. Já si ale nedokážu představit, že coby útočník bych s tímto mlátil buď u stolu nebo i metr dva za stolem.

Dovětek: Desto měl s tímto na dvou prknech dost podobné pocity, pak si to dal na celodřevo Hyuk a rázem to prý bylo velice dobré. Tak su z toho jelen, přečtěte si teda radši jeho povídání :-)


3) Desto

Prvni testovaci den probehl s 9ti vrstvim (5vrstev dreva, 4x karbon) drivkem Tibhar Karas. Nalepil jsem na nej Joolu Rhyzm 425 a byl zvedav, jestli se potvrdi slova, ktere Joola o tomto potahu vypustila do sveta: tzn. velmi dynamicky potah s extremni rotaci a nadprumernou kontrolou vsech uderu diky zmekcene hoube oproti klasicke verzi.

Samozrejme oznaceni vyrobce a realita byva casto jina, ale s Joolou mam dobre zkusenosti (momentalne mam na FH Xplode Sensitive a spokojenost), tak jsem doufal, ze i tento potah bude patrit k tomu nejlepsimu na stolnetenisovem trhu. Na duvere v kvalitu potahu pridala i houba, ktera je velmi podobna (zluta, stredni pory) Tibharu Genius (podle me jeden z nejlepsich potahu vubec), vrchni guma nebyla nijak tvrda a matnosti a povrchem mi trochu mi pripominala Andro Hexer nebo ctyrkove Xiomy… Celkove bych tipoval tvrdost na mene nez 42,5st udavanou vyrobcem. A ted uz k hrani… Karas a Rhyzm 425… uz po prvnich uderech jsem si rikal, ze neco neni v poradku, postradal jsem cit, na kterym Xplode na Hyukovi disponuje… taktez dynamika mi prisla s ohledem na potah v maxu slabsi. Navic je to novy neohrany potah a ocekaval jsem, ze micky budu hledat v ohradce za stolem a ne v sitce. Kdyz uz jsem si trochu na Rhyzm zvykl a soupl tam par peknych topspinu, souper mi je celkem v pohode vracel na stul. Celkove hodnotim rotace spise pod prumerem (vyjma servisu, tam funguje dobre). V bloku se Joole celkem dari, ale opet bych ji spise radil k prumeru a tak bych mohl pokracovat i u dalsich vlastnosti… proto bohuzel musim napsat, ze Rhyzm 425 a karbonove drivko nejdou moc k sobe. Je to jen muj subjektivni nazor, ale dlouho bych asi hledal vlastnost, ve ktere Joola dominuje. Nerikam, ze je vse spatne, v nicem neni uplne zla, ale na druhou stranu v zadne cinnosti nedominuje.

O to vetsi prijemne prekvapeni prislo po vymene potahu za Tibhar Evolution mx-p. Houba je velmi porovita a celkove podobna s potahy serie Tenergy. Evolution mx-p pusobi tvrdsim dojmem nez Rhyzm 425 a opravdu z nej cisi kvalita… jedinou pihou na krase je vaha, ale da se to prezit 

Hned po prvnich uderech je jasne, ze Tibhar opet nezklamal a po seriich Nimbus, Genius atd zase vytahl ze supliku vynikajici vec  Potah je dynamicky, rotace velmi dobre a diky tvrdsi hoube i presnejsi na bloku a celkove ve hre u stolu. I ve vetsi vzdalenosti za stolem ukazuje sve kvality a to predevsim diky velmi slusne rychlosti a vyssimu obloucku, ktery odpusti nejednu chybu. Jde videt, ze mx-p si s karbonem rozumi a jedna se o velmi dobrou kombinaci, ktera nema vyraznejsi slabiny.

Druhy den jsem zkousel celodrevo (BTY J. S. Hyuk) a zacal opet s Joolou… abych pravdu rekl, tak se mi do toho ani moc nechtelo, pac jsem ocekaval podobny vysledek jako den predtim. Misto toho se ale dostavilo prekvapeni, Rhyzm si s celodrevem rozumi a to vice nez slusne… Topspin sel najednou zahrat o mnoho snadneji, kontrola sla nahoru o 100% a celkove potah ozil. Uvital bych mozna o trosku tvrdsi houbu, ale kdo hleda potah stredni rychlosti s dobrou kontrolou ve vsech uderech a planuje to dat na celodrevo, tak Joola Rhyzm nebude spatna volba.

Nakonec jsem jeste zkusil Evolution na Hyukovi… opet se mi potvrdilo, jak dobry potah Tibhar udelal, ale na tom karbonu to sedelo preci jenom o trochu lepe. Na celodrevu se mirne rozdily mezi Joolou a Tibharem smazavaji a idealni kombinace by byla Rhyzm 425 na BH a na FH Tibhar Evolution mx-p.

Samozrejme kazdemu narostla ruka jinak a jsem presvedcen, ze i podle ostatnich recenzi se to potvrdi… klidne se muze stat, ze ostatni hraci budou preferovat Rhyzm… Za sebe ale muzu rict, ze muj favorit je Evolution mx-p a nedivil bych se, kdybych pristi sezonu zacal zrovna s timto povedenym kouskem 

 

Potah Tibhar Evolution MX-P můžete zakoupit: ZDE
Potah Joola Rhyzm 425 můžete zakoupit: ZDE