ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Tenhle neoblíbený potah od Butterfly jsem zkoušel před pár lety, v době, kdy se jednalo o horkou novinku. Bylo to také v době, kdy jsem začínal hrát opět s hinoki, jenže v tu dobu jsem měl zrovna Cornilleau hinotec carbon off+ (tenký carbon pod hinoki, střed z kiri, menší bráška Primorac carbonu).

Potah byl červený a 2.1mm. Moc mi to s ním nešlo, chyběla mi rotace v servisu, čopu..necítil jsem se s tím dobře ani na jedné straně pálky a spiny mi překvapivě snadno chodily zpět na stůl. Dnes už vím, čím to bylo. A myslím, že bude zajímavé se podívat, jak to vidím s odstupem času ;)

Zima, vlhko, teplo a jiné klimatické změny v hernách všeho druhu mě donutily přemýšlet, co provedu s tím prokletým BH, kde jsem postupně změkčoval potahy ve snaze zlepšit blok a přesnost. Volba padla na 2 koně. Xiom Tau a Butterfly Spinart. Xiom je z Německa, víme, a tak jsem koupil spinart, tentokrát černý, 2.1mm.

Nalepeno na  Bishu (1ply hinoki), samozřejmě water-based lepidlem a trénink. První reakce byla typu „Bože to nelítá a je to podivně tvrdý“. Tohle si pak sedlo a dnes už je to vysezené. Zprvu jsem nevěděl, jak s tím zahrát topspin. Nějak jsem se musel štelovat jinak, jiné náklony pálky, hrát trochu dřív po odskoku než jsem byl zvyklý. Nicméně jsem neváhal a naskočil s tím do zápasu.

Co mě mile překvapilo a podrželo byla jistota v pinku a čopu. Jak jsem chtěl hrát spodem, mohl jsem se na potah spolehnout hned po pár úvodních pinkách. Rotace tam byla, když se míček podebere, čop je tam slušný a dá se přinutit soupeře, aby míček poslal do sítě. Jak jsem psal, na topspin jsem si nevěřil, tak jsem z BH hrál jen údržbu, překvapil mě blok, kdy jsem vrátil i to, co jsem nečekal.

Jak už jsem napsal, spinart je dobrý pro pink a čop, včetně příjmu podání. Není to hopsavý potah a katapult se projeví až při hře dopředu. Vrchní guma je mírně lepivá, to zvyšuje zátah a odolnost proti vlhkosti a prachu. Vrchní guma je v poměru k houbě měkčí, takže je tam poměrně dobrá citlivost v úderech. Při kontrech je potah přesný, ve směrové přesnosti je největší rozdíl oproti čínským potahům. Zásadní vlastnost potahu je jeho tvrdost, z které vyplývá nutnost hrát s pálkou dopředu proti míčku. Abyste to pochopili, vrchní guma sama o sobě moc nehraje. Párkrát se mi v zápase stalo, že při pinku mi míček přejel po pálce nahoru a pokračoval za mě. Zkrátka jsem šel k míčku pod velkým úhlem, čímž jsem ze hry vynechal houbu a vrchní guma prostě nezabrala. Míček zkrátka proklouzl. A to se mi stalo i při spinu zápěstím, spíše liftu, protože jsem chtěl balonek hlavně vyrotovat nahoru a nechat ho spadnout blíž za síť, ale on proklouzl a spadl sice blíž za síť, ale na tu část na mé polovině stolu. Případů to bylo pár, kolem pěti. Žádná tragédie. Jestliže je potah tvrdý, tak Bishu pocitově potah hodně změkčuje. Je cítit, jak se houba stlačuje při úderu a míček tam chvíli drží. Spring sponge se mi opravdu líbí, myslím, že to je nejlepší houba na trhu (technologicky).

Další vlastností potahu je proměnlivý oblouk. Čím razantnější úder, tím plošší dráha letu. Typický je drajv, kdy kontr jde do mírného obloučku a drajv je úplně plochý. To způsobuje katapult tvrdé houby a je to silně podpořené katapultem mého dřeva. Závěrem jsou drajvy jako z děla, jenže dost často za stůl. Další vlastností katapultu houby je to, že čím aktivněji zahraný balon, tím méně sežrané rotace. Např. blok. Lepší aktivně, než jen nastavit. Ale chce to psychickou odolnost, protože pak to letí rychle. Co se týká topspinu, tak první topspin jsem vycvičil poměrně na jistotu. Potah sám o sobě má nižší oblouk a není dobré čekat, až se míček po odskoku vyrotuje. Chce to zahrát včas. Rotace jsou fajn. Přechod z rovného (nečopovaného) balonu do vrchní rotace jde poměrně snadno. Vlivem nižšího oblouku a vlastnosti, že čím více se hraje dopředu, tím plošší dráha letu, jsem nikdy nezvládl topspinovat ze střední vzdálenosti. Nastaly dvě varianty – buď to letělo nízko a do síťky, nebo jsem to zahrál výš a dlouhá letová křivka míček zanesla za stůl. Nutno zdůraznit, že moje dřevo tento katapult hodně podporuje a zásadě bych se nehádal, kdyby mi někdo řekl, že tuto kombinaci na své úrovni a na mém BH nezvládám. Problém s topspinem ze střední vzdálenosti jsem vyřešil tak, že jsem do střední vzdálenosti přestal chodit. U stolu se hraje dobře a stačí hrát údery včas a nečekat, až to spadne. I proto se mi s ním před lety nehrálo dobře. Většinu úderů hraju pozdě, zvlášť z FH strany a se spinartem jsem se musel příliš soustředit na oblouček a nemohl jsem hrát dopředu, což potah umí nejlépe. Tentokrát si potah sedl s Bishu a na BH straně se stal docela dobrou volbou.

Otázkou zůstává, jak tenhle potah zhodnotit závěrem. Potah je to dost tvrdý, ale troufám si tvrdit, že i bez soft feelového dřeva jakým je 1ply hinoki se sním bude hrát dobře. Pocit bude tvrdší, ale spring sponge i v téhle tvrdosti to dokáže (ideální by bylo o 1-2° změkčit). Rozhodně je pro hráče, kteří nechodí dál od stolu. V této kategorii potahů neexistuje moc alternativ, toho času jediná konkurence byl Palio Thors a hodně lidí nakonec preferovalo spinart před thorem. Koneckonců německé tensory vždycky byly poněkud vybíravé, co se týká volby dřeva a mně Thor připadl herně poměrně nevyvážený na Bishu. Poslední možností bude Xiom Tau, ale ten jsem viděl jen v obalu. Životnost potahu (spinart) nebude taktéž valná, řekl bych průměrná a pak tu máme vysokou cenu. Ale pořád platí, že v tom co ten potah umí, neexistuje lepší produkt a alternativa.

Potah můžete zakoupit: ZDE

Komentáře   

0 # Pavel 2015-01-25 14:05
Ahoj Tome,
Zkouším tento potah na FH na PC v tl. 2,1 mm – červený a musím potvrdit tvůj postřeh z první části tvé recenze, po druhém tréninku se již na okraji drolí – důvod míč zahraný kiksem – nikoliv škrtnutí o stůl, což mi už dlouho žádný potah neudělal. Chci se tě zeptat, jestli tento problém platí i pro černou variantu?
Jinak musím souhlasit s většinou tvých postřehů i když ty s tím hraješ na BH, což si vůbec nedovedu představit – myslím tím u sebe, každý hrajeme jinak.
Takže mám za sebou 2 tréninky a 1 zápas, potah je vynikající na krátkou hru, podání, příjem. Blok je také velice dobrý a když se pálka alibisticky jen nenastaví a jde se aktivně do bloku, tak je to opravdu velice jisté – problém je se do toho trochu přinutit – nesmí být člověk línej. To platí ještě víc pro TOPspin, kde opravdu člověk musí být v čas a ideálně jej hrát dříve a jít dopředu- odměnou je velká jistota (a to i po lajně)– oproti ESN potahům a je jedno, jestli je v míčku čop nebo náraz – velká výhoda - ESN jsou na to docela citlivé. Pokud ale u nízkého míčku nestojíš a švihneš, nepodržíš míč na pálce, skončí na 100 % v síti –největší slabina tohoto potahu. Naopak je ale ze všech potahů nejlepší na smeč, což je moje slabina - ztráta dobře rozehrané výměny s konečným úderem za. Ale pozor na středně vysoké čoplé balony, které jsem byl zvyklej drajvovat (končí v síti, možná by to šlo zahrát rovně nastavenou pálkou, ale na to nejsem zvyklej a proto ani nevím, jestli by to fungovalo, protože mi to zatím nesepne, abych to ve hře zkusil). Zatím to tedy musím hrát spíš spinově dopředu, jde o zvyk a v tomto ohledu si snad zvyknu – doufám. Jo asi jedinej rozpor – vysvětluju si to tím, že porovnáváme FH a BH u tebe, hra ze střední vzdálenosti není problém a to je moc dobře, ne, že bych to vyhledával, ale občas se tam člověk dostane….
Proč ti ale píšu, nechci tady opakovat to co, již bylo tebou hodně dobře popsáno i když spíš z BH pohledu, tak snad to někomu pomůže v případě, že hledá větší kontrolu pro FH a přitom chce hrát s rychlým dynamickým prknem. Nezkoušel jsi Rakzu X nebo Rasant Power Grip – poměrně nové potahy – píší s tvrdou houbou, které by mohly odstranit věci, které mi na ESN hodně vadily – krátká hra, podání a blok. V minulosti jsem hrál s Rakzou 7 a Rasantem na extra tvrdém dřevě Andro kinetic carbon OFF + a po přechodu na PC, který je dle mého názoru nejlepší prknem na BH – pro mne samozřejmě, je ale Rakza 7 nezvladatelná – na FH. Je s ní sice jednoznačně nejlepší SPIN, ale na jeden úder se hrát nedá, sice takové hráče znám, ale já mezi ně nepatřím. Blok, krátká hra a servis – velký problém. Rasant – má zase problém se spinem po lajně – chodí mi za, blok je v pořádku a servis je ale mizérie. Na BH mám Rasant Grip 1,9 mm – ok pro SPIN, blok krátkou hru – jedině snad kontr by mohl být lepší, ale ty stejně z BH moc nehraju.
Jinak díky za tvé recenze – nejen SPINART ale také složení dřev byl moc pěknej článek.
Pavel S
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat