ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

DHS TinArc & TinArc 3, Galaxy Mars 2

Před časem jsem se zařekl, že už nebudu zkoušet, protože mám to, co mi vyhovuje a také jsem málem uvěřil tomu, že klíč ke zlepšení své hry není v materiálu, ale v tréninku. Tím význam tréninku nepopírám, ale potahy i dřevo za to mohou stejně tak ;). Nakonec jsem koupil několik potahů a řekl jsem si, že se o dojmy z tří z nich podělím. Více než recenze to bude sdělení dojmů. Jedná se o čínské potahy, které nejsou lepivé a příliš čínské potahy nepřipomínají.

DHS TinArc

Oba potahy si jsou podobné. Zkoušel jsem červené barvy, vrchní guma je naprosto nelepivá, ale z dobrého materiálu, který má dobrý grip. Byl jsem celkem překvapený, když jsem na potah pustil balonek a ten skákal. Na čínský potah trochu nezvyk. TinArc 3 má červenou houbu, jemně pórovitou. TinArc má žlutooranžovou barvu houby a je možná o něco pórovitější. Zajímavá je tvrdost. Houba u Tinarcu je znatelně měkčí než u TinArcu 3. Ovšem jiné reference říkají, že tomu je přesně naopak. Stejně tak informace ze zahraničních fór se dost rozcházejí. Vypátral jsem, že potahy se dělají v různých tvrdostech. Na DHS stupnici by to mělo být 33, 35 a 37 stupňů. Bohužel na potahu to nikde psané není. Oba potahy mám z oficiální distribuce do ČR a jsou označeny nálepkou „med hard“. Síla houby je 2.1mm. Hmotnost potahů je příznivá, oba váží pod 50 gramů po oříznuti na dřevo běžné velikosti. TinArc je lehčí. Má také oproti trojce měkčí vrchní gumu. TinArc 3 má totiž vrchní gumu dost tuhou a silnou, což je podle mě největší kámen úrazu. Oba potahy hrají podobně. Nesou charakter DHS potahů, tedy technika se nemusí tolik přizpůsobit. Hlavní rozdíl je v nelepivosti. Jsem zvyklý na DHS H3 neo a to je úplně někde jinde, i tvrdostí. Oba potahy mají vyšší oblouk v topspinu, je cítit měkčí houba a to, že se s ní pracuje při úderu. Potahy jsou poměrně pomalé, nejedná se o žádná děla. Katapult je taktéž slabší. V tom mi hodně pomáhá mé 1‑Ply hinoki dřevo. Potahy hrají lehce nadprůměrně. Vše s nimi jde, výrazný pokrok je v rovné hře a drajvech, tam se TinArcy chovají výborně(ve srovnání s tím, čím normálně hraji). Stejně tak v bloku. Jsem zvyklý na lepivé potahy a jejich nevýhodou je, že drží míč hodně dlouho, pro pasivní hru až příliš dlouho.

U TinArců jde míček snáze do houby, vrchní guma tolik nežere falše a celkově jsou tyhle údery přesnější. Tolik k výhodám. Nevýhody tu jsou ale zastoupeny taktéž. Hlavní nevýhoda TinArcu 3 je silná vrchní guma, která je tímpádem i dost tuhá. Navíc nelepí. Vím, že DHS mělo vždycky černý topsheet měkčí a tudíž v černém provedení by byl tento problém menší, ale i tak. Můj pocit z TinArcu 3 je takový, že míček je blbě cítit a potah se mi zdá takový tupý. Jde o to, že hrajete, všechno chodí na stůl, ale pocit je takový neurčitý. Potah nemá závratnou rychlost a z dálky lapá po dechu. Míčky mi nechodily až na zadní lajnu. Další věc je rotace. Potah potřebuje míček trochu podržet, tj. překonat tuhost vrchní gumy a pak teprve nějakou rotaci z potahu dostanete. To, že potah narotovat umí, je jisté. Jen se s ním hraje jinak než s H3 neo nebo jinou tvrdou lepivou čínou. Tužší vrchní guma má vliv i na servis, který jsem s tím měl dost slabý. Výhodou je řešení situací, kdy vás něco nad stolem překvapí a s TinArc 3 prostě stačí zakontrovat či nějak jinak zahrát míček dopředu přes síť. Pro mě něco neobvyklého, s H3 je potřeba s míčkem pořád něco dělat a když mě něco překvapí a není čas, mám smůlu. H3 to pošle do kytek. Topspin do většího nízkého čopu je náročnější, tady jsem měl pocit, jako kdyby měl potah hodně nízký oblouk. Přitom dál od stolu jsem tento pocit neměl. Patrně je to dáno nelepivostí potahu a tužší vrchní gumou.


Foto by Kase

TinArc 1 (normálně je bez čísla) má vrchní gumu tenčí, čímž odpadlo dost problémů, které jsem popsal u TinArc3. Jenže jak jsem v úvodu psal, houba je měkčí (což není pravidlem, ale zřejmě pro ty, kteří budou nakupovat u nás z oficiální distribuce, pravidlem bude), takže to přináší změny. Dle mého názoru je Tinarc1 rychlejší než trojka. Zatímco u trojky jsem chytil pálku a hrál topspin stejně jako jsem byl zvyklý, u jedničky mi to dvakrát spadlo dolu. Úder je doprovázen zvláštním zvukem, je to i slyšet, když se to zahraje blbě. Když jsem si na toto zvykl, tak už se mi hrálo dobře. Potah má výhody trojky a nevýhody jsou eliminovány tenčí/měkčí vrchní gumou. Měkčí houba navíc, podle mě, zpřesňuje rovnou hru, blok i drajv. Z bloků mám dlouhodobě strach, ne však s tímto potahem. Problém je zase v rotaci. Oproti H3neo cítím, že nemám míček na pálce dostatečně dlouho a podle toho rotace v topspinu vypadá. Lze to částečně vykompenzovat úpravou techniky úderu, ale i tak si troufám tvrdit, že rotace není silnou stránkou těchto potahů. Ono to není na škodu, jestli jde blok za stůl nebo do sítě vyjde nastejno, ale pro recenzi je potřeba toto zmínit. FH topspin hraju zmršeně a hodně jsem ho přizpůsobil dřevu a potahu H3neo. Přesto pokud se vrátím na pár úderu k správnému provedení, rotace extrémní není. To se mi potvrdilo i když jsem potah zkusil na BH, kde topspin hraji tak, že bych měl z potahu dostat maximum.

Na xushaofu 999 se Tinarc1 nechytá. Ale co mě úplně odrovnalo je to, že s TinArcem tam dám skoro všechno. Skoro se mi chce říct, že ten potah hraje sám. Pocit je podobný jako s Tenergy 05. Na BH v topspinu mi potah míček podrží dlouho, tolik kolik potřebuji a obloučkem si umístím míček kam chci. Bez stresu, že to nepůjde. Chodí to neuvěřitelně snadno. Je to tím, že potah není příliš rychlý, nemá příliš katapultu a je neuvěřitelně čitelný, lineární a předvídatelný. Ale tvrdím, že tu extra rotaci z toho nedostanu. Je pravda, že Xushaofa 999 a H3neo na 1ply hinoki je to nejtočivější, co jsem sehnal a je pak těžké něco takového překonat. Obecně jsem z TinArc1 nadšený více než z trojky. A podle dalších zkušeností je tomu tak i u jiných lidí. Otázkou je, pokud existují i další tvrdosti (pravděpodobně v zahraničí ano), zda-li i trojka nemůže být s jinou houbou lepší, což platí i pro jedničku. Pro trojku bych asi doporučil černou barvu. Co se volby dřeva týká, pak mám taktéž dojem, že 1ply hinoki není ideální volba, hlavně z pohledu rotace, kde tenčí celodřevo by podle mě pomohlo. S hinoki se přes měkčí houbu dostanu na dřevo a dwell time se dramaticky zkrátí, což postihne rotaci výrazně.

 


Galaxy Mars II

Tento potah je k dostání v několika tvrdostech, odhadem od 36 do 41. Jedná se o červenou houbu MaxTense (jako má Moon a Sun) a tam, co mám vyzkoušeno, na tvrdosti opravdu záleží. Mars II od Mivoje má houbu 37 stupňů a asi bych si přál, aby byl o něco tvrdší. Potah na pohled připomíná Moon, má snad shodný materiál, aspoň od pohledu. Ve srovnání s TinArcem1 je 37ka měkčí. Ne o moc, ale poznal by to každý. Koupil jsem obě barvy, černý topsheet je měkčí (typicky). Na hru to moc vliv nemá, řekl bych. Potah je rychlejší než TinArc1, ale ne o moc, nic co by se nedalo uřídit. I katapult je vyšší. Opět musím konstatovat, že potah hraje moc dobře. Hlavně na BH, kde mi snad vyhrál zápas, neboť opět menší žravost a měkčí houba prospívá rovné hře a kontr a blok je přijemný. Taktéž musím konstatovat, že mi potah zápas prohrál, to když jsem ho měl na FH straně. Některé údery jsou s ním lepší, jiné horší. Abych to řekl přesně, některé situace jdou dobře vyřešit drajvem či drajvem s trochou potáhnutí, ale někdy je chyba zkusit řešit topspinem. Potah podle mě v topspinu točí ještě o něco méně než TinArc1. Jsem si téměř jist, že to je tím, že je měkčí a já zkrátka nejsem zvyklý na měkčí potahy. Opět ale platí, že ani na BH straně se nejedná o spinový zázrak. Zato chytnutí zezadu čopem fakt čop dá. Z tohoto potahu jsem byl nadšený více než s TinArcu1, ale objevil jsem hlavní problém, kterým je nižší oblouk. Nevím kolik, ale je to kolem středu. Možná i nižší, což je dáno měkkostí a mým tuhým dřevem. Tady jsem opravdu cítil, že to chce tenké celodřevo, mnohem více než u TinArcu, a toto jsem se dočetl i na zahraničním fóru. Nebo prostě jen tenké dřevo.

Moc by mě zajímalo, jak Mars2 hraje na OSP Musko. Abych se vrátil. Nízký ostrý čop, to je kde si snadno s Mars2 vylámu zuby. Těžko se mi hrál nějaký oblouček. Vzhledem k tomu, že na FH jsem skoro všude pozdě, tak na nízký oblouk (plochou dráhu) trpím. Zahrát topspin u těla, mimo pozici, to vše je dost obtížné. Taktéž prudké spiny mají tendenci vyplachtit za stůl, trajektorie je plošší a míček na stůl nezahne. Proto se Mars2 ujal spíš na BH, kde nízký oblouk tolik nevadí, alespoň mně ne. Osobně mě Mars2 velice překvapil. Je příjemnější než Sun (a taky lehčí), má více kontroly než Moon, ale zase má nižší oblouk. Moon a Mars jsou povedené potahy, opravdu jsem spokojený s tím, co Čína produkuje. Chtěl bych mít možnost zkusit si i další tvrdosti, ale tvrdší potah bude rychlejší a na mém kokutaku už by to bylo moc rychlé. Šanci pro Mars2 ale vidím na dřevech jako jsou OSP, kde s houbou 39 může být Mars2 extratřída.

 

Tomas