ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Ahoj kamarádi,
Tak jakou si dneska dáme?
Jednu bych měl.
Má i léčebné, uklidňující účinky v momentě kdy přijdete dom po mistráku a „ vzteky byste nejraději rozkousali svoje dřevo)))
Jako terapii  můžete s úspěchem použít následující čtení také když se celý dopoledne těšíte na svíčkovou co mamina dělá a ona ji pak nehorázně přesolí)))

Dlouho, předlouho se mě do rukou nedostalo dřívko, které by stálo za delší povídání.
Náhoda mě však pomohla.
Loni před Vánoci jsem byl požádán, zdali bych nesehnal pod stromeček nějakou vhodnou věc pro šikovného 14 ti letého klučíka, co se pinci věnuje sice teprve 2 roky, ale talentu rozhodně pobral a chuti trénovat má na rozdávání.
Tedy říkám si, když už tak něco přiměřeně rychlého, technického a moderního neokoukaného))))
No uznejte sami, měl jsem jinou možnost než zvolit dřevo Zhang Jike, které se tou dobou vyrábělo teprve pár měsíců?
Drobný zádrhel byl, že tehdy dřívko nebylo ještě určeno pro Evropský trh a tak sehnat ho se zdál docela oříšek.
Nebudu vás napínat „ kouzelník MIVOJ „ to pořídil na něj neuvěřitelně rychle a do 10 dnů jsem měl dřívko doma a co víc i o hromadu měďáků levněji, než za kolik se prodává u nás nyní…
Než se pustím do povídání o tomhle kousku, musím předeslat, že  od roku 1994, kdy přišla firma Butterfly s prknem Viscária coby prvním arylate-carbonovým typem dřeva jsem měl možnost mít doma a pravidelně hrát takřka se všemi koncepčně obdobně vyrobenými dřevy od této firmy.
Pinkal jsem postupně s Viscárií,  Spiritem, Mazem Off, Kongem Speciál, Viscárií Light a Boll ALC. Nebo taktéž  s  zylon- karbonovými prkny jako Jun Mizutani a Boll ZLC.

Řeknu upřímně, neočekával jsem nic převratného a myslel si totéž co si patrně myslí i všichni z Vás:
„Zhang Jike vyhrál MS podle všeho se dřevem Viscária a tak bylo potřeba jeho úspěch zpeněžit a přijít na trh s prknem, které nese jeho jméno. Bude to kopie Viscárie s jiným potiskem hlavy“
Ano, takhle přesně jsem smýšlel.
Kamarádi, není tomu tak.
Zhang Jike je dost odlišné dřívko oproti Viscárii, alespoň tento kousek, který mám možnost čas od času zkusit.
Vynechal bych dnes všechny technické parametry. Kdo by je rád, pak stačí jeden klik:
http://www.butterfly.tt/tischtennis-hoelzer/zhang-jike.html
Uvedené parametry na daném odkazu se plně shodují s tím jaké dřevo jsem obdržel.
Zpracování luxusní, vrchní dýha ošetřena velmi precizně- vytrhávání dýh podle mě naprosto nehrozí. Design podle mě velice povedený.Konkávní držátko nepříliš vykrojené , dobře se drží, což běžně o konkávech říci nemohu.

 Přemýšlel jsem dlouho, zdali se mám rozpovídat pouze o tomto dřevu a nebo jeho jednotlivé herní vlastnosti tu a tam přirovnat a poměřit i s ostatními výše jmenovanými arylate - carbonovými prkny se kterými jsem hrál.
Nakonec jsem zvolil druhou variantu.
Prosím o jistou shovívavost ze strany čtenářů.
Vše co zde bude napsáno je pouze a jenom můj subjektivní pocit. Co hráč to jiný cit a tak řada lidí může dřevo vidět i jinak, k čemuž jistě přispívá i stupeň herní vyspělosti. Hráči vyšších tříd než jsem já by například zcela jistě dřevu vytkli menší důraz, ale k tomu se postupně dostaneme.
Tak tedy pojďme na to)))
Na dřevu Zhang Jike byly nalepeny nové potahy Tenergy 05 v síle 2.1 na F stranu a Tenergy 05 Fx v síle 1.9 na B stranu.
Vše lepeno Free Chackem bez jakýchkoliv dalších úprav.

Jednotlivé herní vlastnosti budu vztahovat k prknům Viscária, Viscária Light,  Spirit, Maze Off,  Kong Speciál,  Boll ALC. Ačkoliv jsem si vědom, že mezi těmito dřívky jsou vesměs jenom  nepatrné rozdíly, právě proto třeba srovnání s obdobným prknem řadě hráčů usnadní výběr a rozhodování.

Rychlost – podle mého soudu je Zhang Jike z těchto dřev nejpomalejší.
Toto se nejvíc projevuje při hře dál od stolu, kde podle mě dřevo nemá tu průraznost a dynamiku. Kdo se však  pohybuje zejména ve vzdálenosti do 1.5 m od desky stolu a hraje nejvíce technickou topspinovou hru, musí být s prknem jednoznačně spokojen.

Feel – nejmarkantnější Soft Feel ze všech jmenovaných.Kong Speciál má taky soft feel, ovšem ani zdaleka se neblíží tomuto. Ostatní z výše jmenovaných, včetně Viscárie mají citelně ostřejší feel.

Dwell Time – nejvyšší, nebojím se říct, že oproti jmenovaným, až absolutní.
Tady bych řekl, že se jedná o skutečně neopakovatelný pocit . Jak dlouho je schopno prkno držet míček je prostě neuvěřitelný. Třebas dřevo Boll ALC taktéž déle přidrží míček, ovšem vzhledem k ostřejšímu feelu dřeva nemáte ten absolutní pocit, že se s míčkem můžete dosyta „ pomazlit „ a pak jej teprve poslat na druhou stranu stolu a ještě si vybrat kam „ koule „ půjde.

Přesnost – nebo chcete li kontrola, je u všech výše jmenovaných podle mě výborná.
Mě přišel vždy jako nejpřesnější Kong Speciál. Zejména u stolu na kontr a drive to tak vidím nadále. Při spinový hře je myslím Zhang Jike přesnější. Ovšem rozdíly jsou opravdu minimální a jedná se spíše o pocitovou věc, kterou nemusí každý takhle vnímat.

Tuhost – Dřevo je jistě tuhé, ale oproti výše uvedeným, kde jako nejtužší vidím Maze Off a Konga Speciál jistě cítím nárůst vibrace, dá li se to tak vůbec nazvat. Co je pro mě poměrně zajímavé, že na vibraci jsem „ doslova alergický „ k čemuž přispělo dlouhodobé pinkání s extratuhým Moonbeamem, ale zde u prkna Zhang Jike mě vibrace, ačkoliv je cítit, nikterak nevadila a nerušila .
Je to způsobeno podle mě především faktem, že na toto dřívko se nemusí nijak extra tlačit a ono prostě hraje – rychle , pomalu jak chcete ale hlavně přesně.

Rozebírat všechny herní situace nemá absolutně význam.
Dřevo umožňuje hrát jakoukoliv ofenzivní strategii velmi dobře a co je podle mě podstatný i velice přesně s tím, že odpustí i lecjakou chybu v postavení.
Zastavím se pouze u základních TT věcí.

Servis vlastní – podle mého soudu zapadá citem, přesností i rotací mezi všechna výše zmíněná dřeva. Pokud bych měl vybrat jedno z  dřívko, které je podle mě co do rotace při servisu na tom nejlépe, pak bych volil Boll ALC , zbytek pole v těsném odstupu za ním.Servis příjem – tady vidím Zhang Jike jednoznačně úplně nejvýše co se týče možnosti příjmu a jeho přesnosti. Obzvláště kdo přijímá zásadně vrchem „ obloukem nad stolem „ musí být dřívkem nadšen. Vzhledem k tomu jak prkno dlouho drží míček je možnost rozehrání servisu opravdu ve vašich rukou.

Kontr a Drive – rozhodně kvalitní, přesný, ovšem někdy na úkor dynamiky.Takový  Kong Speciál nebo Maze Off je v tomto podle mě lepší.

Topspin – SUPER)))). Jak jsem psal výše do zóny tak 1.5 metru od stolu je prkno naprosto geniální a v ničem nezaostává . V čem má dřevo při spinu navrch nad ostatními je jednoznačně neuvěřitelná přesnost. Rotace je bych řekl na úrovni ostatních s tím, že já osobně jsem měl pocit , že třebas Boll ALC dovede „ rozmotat „ míček při spinu o „ chlup „ víc.
Pouze při hře do „ obrany „ jsem měl s prknem Zhang Jike pocit , že se oproti ostatním pocitově více nadřu. Ovšem na stůl to padá a to je rozhodující.

Kontrspin – největší devízou je opět přesnost při tomhle úderu. Při hře kontrspinu blíže u stolu dostatečně dynamický , dál od stolu už nikoliv. Velice účinně a přesně jde s tímto dřevem hrát kontrspin  „ halfvolejem „ ihned po odrazu míčku.

Blok –  velmi přesný, ne tak důrazný. Na blok „ příklepem „ jsou lepší prkna ala Kong nebo Maze. Ovšem kdo blokuje hodně nad deskou stolu a pomáhá si zápěstím, pak v tomto dřívko poslouchá na slovo.

Komu tedy toto dřívko doporučit?
Podle mého soudu jednoznačně pro technické, čistokrevné topspináře, kteří i závěrečný míček řeší pomocí topspinu. Hrají více na rotaci, blíže u stolu a mají rádi přesnost.
Rozhodně se nejedná o prkno pro „ střelce z první „
Mohlo by podle mě vyhovovat těm, kteří pinkají s prknem Spirit, Maze nebo Boll ALC a chtějí mírně zvolnit, zpřesnit a mít markantnější Soft Feel a drobně ale opravdu drobně vyšší vibraci.

Na závěr děkuji Mivojovi za bleskurychlé sehnání tohoto dřeva čímž umožnil jednomu klučíkovi prožít nezapomenutelný Vánoce.
Stejně tak děkuji všem, kteří si moje povídání přečetli .
Pohodu a pink všem přeje Karel.

Zakoupit můžete: ZDE

Komentáře   

+1 # Jiří Macháček 2013-08-12 12:35
Svou slinu na dřívko Zhang Jike jsem nakonec opravdu svlažil zakoupením tohoto kousku. S přihlédnutím ke složení dřeva, k recenzím a k uváděné BTY charakteristice jsem očekával o něco pomalejší Viscarii se kterou bez přestávek hraji již 7 rokem. Se Zhangem jsem odtrénoval poctivé 3 hodiny, nalepeny potahy Xiom Omega IV euro max, Donic Bluefire M2 2,0mm, Bluefire JP 01+03 2,0mm. Zhang Jike mé očekávání v žádném případě nenaplnil a v podpoře spinu mne dost zklamal :cry: . Dovolím si uvést nějaké své malé orientační porovnání vlastností Viscaria vs Zhang

feel: viz Karel

tuhost: Viscaria je tužší, Zhang má jemné vibrace

spin: Viscaria je o několik tříd výše, Zhang průměr

kontraspin: nedůrazný, šlo spíše o vracení - nahrávání zpět k soupeři :-( , ale to bude dáno mým stylem, raději tlačím dále od desky

dwel time. Viscaria moc dlouho nepodrží a rychle odráží. Zhang má akorátní, takový střed, míček krásně podrží, není tam taková prodleva jako např u dřev s hinoki např Xiom Zetro Quad

přesnost: tady by mohla být shoda

rychlost: Viscaria řekněme 8 až 9b, Zhang 6 až 7b (na pomyslné stupnici 0-10b).

servis. shoda s Viscarií

čop: lepší má Zhang

pink: shoda s Viscarií

blok: o něco lepší je Viscarie, má větší přesnost a samo i důraz

Technické údery jako je např flip nebudu uvádět. Zhanga nemám přečteného, ale nedal jsem jediný flip a to si myslím, že Bh flip umím ;-)

Zhang je opravdu vhodný pro hráče pohybujících se u desky, ale není problém odehrát i dále od stolu, jen už to nemá tu nebezpečnost. Po nedávném testu dřívka Donic Persson Seven bych řekl, že ve vlastnostech si jsou Zhang a Seven dost podobný, jen s tím rozdílem, že Seveno něco více vibruje a je o něco pomalejší.
Pokud někdo hledá pomalejší Viscarii, tak ať určitě vyzkouší Maze OFF, zde je podobnost opravdu veliká. Rozdíl vidím jen dwelu kde Maze o něco déle podrží a měkčím pocitu při dopadu míčku na pálku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Jiří Macháček 2013-02-05 10:16
I když tento článek čtu už asi po páté, stále slintám :-*
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat