ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Ahoj, 
po OH v Pekingu se přestalo lepit a později i tunovat. Zatímco z Německa přišla spousta potahů s efektem, z Číny nic moc. Myslím si, že by mohlo být ku prospěchu věci zmínit, které čínské potahy jsou jak moc vhodné pro dnešní hru bez lepení. 
Vybral jsem potahy poslední doby, nemá smysl se zabývat všemi co jsem kdy zkusil. Na nějaké jsem asi zapomněl, ale snad jich nebude tolik.

 

Rozdělím to na skupiny.

Skupina 1:
Podskupina 1a:
Potahy, které hrají dobře bez jakýchkoliv výhrad

Joola Brave - zhruba před rokem jsem psal recenzi na první verzi tohoto potahu, posledně se zřejmě změnila houba potahu. Výborný potah, trochu problémy s životností červených potahů.



Haifu Shark - v podstatě sourozenec jooly brave, v případě Sharka je ale na výběr z více tvrdostí houby, přičemž měkčí mají více katapultu a méně rotace. Momentálně vyšla nová verze s jinou houbou (mám jí objednanou)

Galaxy Mercury II - Ano, v 1a je čína, která má herní vlastnosti čínského potahu a přitom hraje tak příjemně, jako by to čína ani nebyla. K dispozici více tvrdostí, měkčí jsou pomalejší. Možné problémy s kvalitou, vzhledem k nižší ceně.

Podskupina 1b:
Potahy, které nehrají tak dobře jako 1a, ale pořád ještě dost dobře nebo s minimem výhrad.

Galaxy Sun - nelepivý potah, střední až nižší oblouk, dobrá kontrola a linearita, neexceluje v rotaci (černá točí více) ani rychlosti. Pořád ale lepší než množství klasických potahů staré generace (sriver atp). bohužel vyšší hmotnost.

Galaxy Moon - opět od galaxy nelepivý potah (velmi mírně lepí, asi jako Brave). Velice zajímavý kousek, jemnější vrchní guma, obrovský zátah, vysoký oblouk při topspinu. S tvrdou houbou 39° má tendenci na dynamickém dřeve kopat, s měkčí houbou to má údajně zmizet. Potah není moc rychlý, ale rotuje více než Sun a má oproti Sun i větší zátah a oblouk. 

Skupina 2:
Podskupina 2a:
Potahy, které hrají, ale s výhradami, nejčastěji v tom, že je pod ně třeba vybrat vhodné dřevo, ať už tuhostí, nebo rychlostí, která musí být vyšší než by bylo třeba pro potahy z 1a skupiny. Případně si hráč přeje, aby takto hráli a pak jsou to dobré potahy bez výhrad 

Air Scirocco - potah vzhledem připomíná Dawei Inspirit quattro allround. Středně tvrdý potah slabé lepivosti a s tužší vrchní gumou. Na houbu je více možností a uvádím ho spíše pro zajímavost.

DHS Memo potahy (1,2,3) - Potahy, které jsou slušné, obzvláště v černé barvě. Rotace, měkčí než DHS NEO, bohužel rychlostně nic moc, proto je potřeba pod ně rychlejší dřevo. Možné problémy s kvalitou - bubliny.

Darker Vlon-S - Opět volá po rychlejším dřevě. Spin, kontrola, ovšem bez katapultu a s nižší rychlostí. Dělá se víc verzí, tady trochu zobecňuji.

729-5 - Allroundový potah od Friendshipu, hratelný bez lepení, dobrý na topspiny na rotaci/kontrolu. Minimálně lepivý. Opět by to chtělo rychlejší dřevo, rozhodně věřím, že karbony by mu seděly.

729-08 - Měla to být vlajková loď Friendshipu, ale použitelná lepivá čína to je jen v houbě tvrdosti 45° (podle DHS značení cca 37°) a za určitých podmínek i v houbě 47°.Potah ke hře na rotace, které u tohoto potahu jsou vynikající.

LKT Rapid potahy - 4 druhy potahů, které potřebují podpořit prknem. Co zde chybí je katapult, ale převážně rapid power a rapid speed jsou mezi nelepivými či málo lepivými potahy dobrá volba pro nepřelepování. Rapid sound a soft jsou podle mě už moc měkké, aby v nich byla dostatečná rychlost.

XuShaoFa 999 LSZ v základní verzi - Tento potah, ve vakuovaném balení, bez tuningu, s tmavým obalem a oranžovou houbou a v tvrdostech okolo 43, 45 a 47° je výborný allroundový, případně obranný potah. Ve tvrdostech 43 nebo 45° s nimi hraji na BH. Vrchní guma je lepivá a jemnější, houba nekope, naopak je velice příjemná a možná i trochu tlumivá. Tvrdostí medium (43 a 45). Na tuning opticky reaguje, ale herně moc ne. Rozhodně dobrá na rychlé dřevo, na hru u stolu, kdy podle mě dokáže rychlost dřeva trochu utlumit. DObrá i na obranu, vysoký zátah. Hmotnost kolem 46-48g oříznuto.

Tibhar Grip-S - trochu jsem váhal, jestli Grip-S nezařadím do 2b, ale tam bude figurovat Haifu Whale a Grip-S je přeci jen o něco málo lepší. Hlavní výhoda Grip-S potahu je kvalita vrchní gumy. Vzhledem k tomu, že jsem měl jen 2 kusy a každý měl jinak tvrdou houbu (36 a druhý 39°), nedokážu přesně říct jestli je problém v malé rychlosti nebo přílišné tvrdosti, ale pro jistotu bych volil docela dost rychlé dřevo.


Palio Thors - Palio si v Německu nechalo vyrobit lepivý potah. Thors má dost tvrdou houbu, sice německou /ESN/, ale je tvrdá a moc katapultu nepobrala. Potah velmi hodne točí, má spíš nižší oblouk a hnusné odskoky od desky stolu. Potah není nijak závratně rychlý a při úderu je cítit, že je dost tuhý. Když se člověk do balonku opře, umí potah pořádně nakopnout. Pocitove tuhý potah, ale dle měho názoru celkově lepší než Spinart a při razantních úderech je velmi rychlý a drtivý. Asi bych zvolil tužší dřevo se soft feelem.

Podskupina 2b:
Potahy, které nejčastěji potřebují vhodné dřevo a mimo to si často říkají o nastartování tuningem. Případně po zvoleni vhodného prkna hrajou tak, jak umí, což je většinou pomalu. Bez katapultu, docela tvrdé a vyžadují velkou razanci v úderu.

DHS NEO potahy - ano, musím NEO zařadit až do 2b. Potahy jsou dost tvrdé a nové lepivé, moc neodrážejí. Možnosti jsou jen 2 - na tenké celodřevo dát tvrdost 40 nebo zvolit silnější rychlé dřevo s katapultem (schlager/primorac carbon) a dát tam co nejměkčí verzi NEO potahu (nejčastěji houba 39°). Bohužel i ta je tvrdá a tyto potahy volají po tuningu, kterým se houba změkčí. Druhá možnost je s nimi par desítek hodin odehrát, pak změknou také.

Haifu Whale - podobně jako Grip-S, ale ve více tvrdostech na výběr. V měkčích houbách je hratelnější ale s menším důrazem, tvrdší (38°a víc) jsou sice rychlejší, ale tvrdé. Ideální je pomoci si tuningem, ovšem nepovolené. Oproti Grip-S má trošku jinou vrchní gumu a je citlivější na náklon rakety a pokud se nejde proti balonku, může z potahu sjet/sklouznout/spadnout. Hoodně točivý potah, v čopu, servisu i spinu.

LKT Red Diamond - tento potah se dělá jen v červené barvě. Přestože jsem na něj četl hodně pochvalných recenzí, sám jsem nepochopil, v čem potah má excelovat. Tužší vrchní guma, poměrně tvrdá, ač pórovitá houba, avšak poměrně velká těžkopádnost při hře. Slušné chování těsně u stolu a v rovném balonu. Chyběly mi "čínské" rotace a nakopnutí balonu rotací ze střední zóny. Tunování by jistě zafungovalo, ale v rotaci nejspíš ne. Potah je prý určen na BH stranu, já ho zkoušel hlavně na FH, neboť na BH mi přisel tvrdý. Částečne mi připomínal Haifu Whale, ta ale výrazně více točí.

Reactor Thunder - Tento potah je pořád pro mě překvapením. Měkčí vrchní guma ve srovnání s tvrdou houbou, lepivá, ale poměrně rychle se lepivost obehraje (2 měsíce). Střední oblouk a extrémní rotace. Po nalepení vulkánem (jen na přichycení, nešlo o přelepování) začal potah hrát luxusně. Rychle, a to velmi rychle. Neustále přemýšlím, jestli by nový kus hrát také tak.

Galaxy Apollo - Tato čína je slušná. Možná jsem jí měl zařadit do 2a, ale delší čas jsem ji neviděl a netroufám si odhadnout, jak se můj pohled za tu dobu změnil. Vím, že tenkrát zlobily bubliny na potahu. To se ale prý časem vyřešilo.

XuShaoFa 999 LSZ factory tuned - černý vakuovaný obal, pro černou barvu modrá houba. Tento potah je dobrý a nepříjemně se proti němu hraje. Na mém hinoki hrál velmi dobře i přes svojí tvrdost. Ta se projevuje mnohem výrazněji na klasickém dřevě a tam se z 999 LSZ stává trochu škodící potah (bloky, padavé kontry). Na dynamickém dřevě a po případném změkčení tuningem je to dobrý potah rychlosti off-. Nevýhodou je, že factory tuned efekt vydržel cca 3-4 týdny, pouze.

Skupina 3:
Tentokrát již bez podskupiny. V této skupině jsou potahy, které považuji za nehratelné nebo špatně hratelné a velmi pravděpodobně nehratelné i za použití silných dávek tuningu. 

XuShaoFa 999 LSZ factory tuned v bílém obalu - toto je třetí verze xushaofy 999 LSZ ve vakuovaném balení v tomto článečku. Ovšem tato verze mi vůbec nesedla. Houba je velice tuhá a tvrdá. Tím i vrchní guma na ní působí velice tvrdě. Pri její lepivosti pak potah nechutně žere rotace a rotovaný míček se do něj zakusuje se vší chutí. Velmi težce se pak blokuje či hraje rovný uder. Tuning nepomůže, nepomohlo ani měkké hinoki.

729-08 v hoube 49° - při této tvrdosti potah taktéž slušně žere rotace a nedá se ani tuningem změkčit, neboť houba je na vsakováni tuningu příliš tvrdá. Ačkoliv jsem s tímto potahem skoro celou sezonu hrál, dal jsem ho do trojky. Přijde mi zkrátka příliš tvrdý a vhodný jen tehdy, pokud máte čas hru na rotaci tvořit. Pokud je vám nucena rychlá rovná hra, je problém, a velký, protože přetlačit drajv topspinem s tímto jde těžko, pokud couvnete dál za stůl.

Tuttle Beijing 2 - další tuhý tvrdý potah, dřina s tím hrát. Možná by tuning pomohl, ale nezkoušel jsem. 

Kokutaku 868 vakuově balené - nová verze s novou jasně žlutou houbou, přopomínající žlutou houbu z Joola Brave, ovšem v případě kokutaku mnohem tvrdší. Potah by nehrál vůbec zle, kdyby nebyl tak tvrdý. Houba nemá téměř žádné pory a domnívám se, že kvůli její tvrdosti by byl problém vnutit potahu tuning pro změkčení.


To je myslím vše, co jsem chtěl napsat. Trochu nepříjemně jsem se pustil do některých čínských potahů, které třeba mám rád a hral jsem s nimi či pořád hraji, ale tak to prostě vidím já.
T.