ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Základy stolního tenisu s Richardem Prausem – Část 18. : Nepravidelné kombinace.

Tři nepravidelné kombinace - Timo Boll(a)

(zdroj: Butterfly-News 3/2011)


 Bývalý německý reprezentační trenér Richard Prause píše prakticky orientovaný seriál, exklusivně pro Butterfly News: „Základy stolního tenisu“. Uvádí zde užitečné tipy, které jdou snadno naučit, pro Ty z Vás, kdo chce svoji hru zlepšit. Bývalý Německý národní hráč pracuje pro Německou stolně tenisovou asociací jako národní trenér od května 2010. Od roku 2004 byl hlavním trenérem týmu mužů a v poslední době s týmem mužů vyhrál stříbrnou medaili v Moskvě. Nyní je Richard jedním z trenérů v Akademií Wernera Schlagera, v novém mezinárodním stolně tenisovém centru ve Vídni, které mistr světa z roku 2003, Werner Schlager, založil. V 18. části této série nás seznámí se třemi nepravidelnými kombinacemi, který jeho bývalý svěřenec a současná( ITTF : světový žebříček mužů - 3/2011) světová jednička ráda s oblibou hraje. Pokud jste vybavení nezbytnými technickými a fyzickými dovednosti, pak je možné je hrát. Stojí to za vyzkoušení. Pokud máte nějaké další dotazy, otázky nebo přání, pošlete nám jej, Richard Vám na ně odpoví.

(Kontaktní formulář najdete na - www.butterfly-world.com => Contact (Kontakt) => Contact Us (Kontaktformular), doporučuji si zvolit německou mutaci stránek a svůj dotaz napsat v němčině.)Richarde, mohl by jsi nám popsat tři nepravidelné kombinace pro naše čtenáře, které Timo Boll, současná světová jednička, pravidelně hraje?

S radostí. Pokusím se zde popsat tři kombinace, které mají různé cíle.

Kombinace č. 1 (v originále(německy) – „Übung“, překlad – „Cvičení“ )

Timo rád hraje „volně“ po celém stole. Je levák, preferuje hrát diagonálně ze své backhandové strany do forehandu blokujícímu hráči (pravákovi) a podél boční lajny(paralelně) svým forehandem. Tato kombinace má tři odlišné „zahajovací“ situace:

(„zahájení“ – myslí se tím aktivní zahájení vlastní hry nebo otevření hry vůči soupeři)
a) Polodlouhý servis od protihráče, Timo začne topspinem

b) Krátký servis od protihráče(od oponenta), Timo zahájí hru krátkým příjmem a protihráč zahraje náraz nebo dlouhý flip do backhandu Tima, Timo otevře hru svým backhandovým topspinem, potom kombinace pokračuje, viz předchozí bod – polodlouhý míč => topspin

c) Jako v bodě a) a v b), ale nepravidelně


Proč tak často toto rád hraje?
Je rád, když je nepravidelně prováděn servis. Je to tak blížeji k opravdové hře a ke stresům v momentě, když dochází k odehrání příjmu z forhandu a z backhandu. 

Jak dlouho takovou kombinaci s těmito změnami hraje?
Běžně 8-10 minut.

Co je důležitého na těchto kombinacích a co při nich speciálně trénuje?
Umět to zahrát v momentě, kdy je to potřeba, protože takové kombinace jsou blízko skutečné „zápasové hře“ a i vyvolávají podobný stress, který Timo musí překonat, když takový míč chce ve skutečném zápase odehrát. Tyto simulace jsou velice užitečné.


Kombinace č. 2

Protihráč (pravák) podává krátce kamkoliv na stůl. Timo zahraje „flip“ do backhandu protihráče. Oponent(protihráč) odpoví na Timův flip backhandovým topspinem do Timova forhandu. Timo aktivně forhandem zahraje kontra topspin (v originále – „counter loops“) diagonálně do forhandu svého oponenta. Oponent blokuje do ¾ stolu do forehandové strany. Timo stále topspinuje (v originále – „loops“) svým forhandem diagonálně, pokud protihráč blokuje (po 1 až 3 blocích), nepravidelně zahraje do Timova backhandu. Timo se pokusí odpověď na takový míč do svého backhandu – útokem (zda „agresivně“ či jen „aktivněji“ přejde do útoku, ponecháme na něm). Potom následuje „otevřená“ hra s volným zakončením. 

Co má Timo rád na takové kombinaci?
Rád hraje flipy proti svým soupeřům. Aktivním pohybem vpřed (směrem ke stolu) reaguje svými kontr-topspiny na topspiny svých oponentů. Přechody a změny je třeba neustále zdokonalovat.

Jak dlouho s drobnými obměnami hraje tuto kombinaci?
Opět zhruba 8 až 10 minut.

Je něco zvláštního na této kombinaci?
Timovi soupeři často zkouší útočit do Timova backhandu po 2-4 míčích, protože předpokládají že je zde jeho slabé místo a tak chtějí na něm udělat bod. Musíte být připravený na tyto míče, aby jste byly dostatečně schopni si tak z nich vynutit tlak na soupeře. Takové kombinace(„cvičení“) jsou velice blízko skutečné hře a vyžadují tu nejvyšší možnou koncentraci hráče na samotnou hru.
Kombinace č. 3

Protihráč(oponent) zahraje krátký servis. Timo jej odehraje zpět dlouze do forehandu. Protihráčové topspiny(„loops(!)“) půjdou do Timova backhandu, dokud to nezmění(protihráč) a nezahraje do forehandu, po 1-3 topspinech. Timo stojí blízko stolu a pokouší se aktivně přejít do topspinové hry (zde je hlavně myšleno provádět – „loop“) proti topspinu protihráče. Potom následuje „otevřená“ hra s volným zakončením.

Co má rád na této kombinaci?
Změnu z pasivity do aktivity.

Jak dlouho s drobnými obměnami hraje tuto kombinaci?
Buď 8-10 minut nebo 2x5/2x5 minut, což může být až 20 minut.

Co je tak zvláštního na této kombinaci?
Timo se snaží zlepšit ve své „pasivní hře“ v této kombinaci. Hodně hráčů se pokouší Tima dostat podtlak a tlačí jej do pasivního role. Touto kombinací („cvičením“) zlepšuje svoji pasivněji pojatou hru, kdy pouze blokuje a pokouší se dostat do aktivní hry v situacích, které vypadají, že hraje pasivně. Pasivní hra byla jistý čas slabinou Timo Bolla. Tato kombinace je ukázkovým příkladem na změnu role z pasivního hráče na aktivního hráče. Mimo jiné, je to rovněž optimální trénink pro forhandové kontra topspiny.
P.S.:

Článek byl přeložen na žádost "Karla". Zpočátku jsem se tomu bránil, ale nakonec jsem pochopil, po přečtení si samotného článku, že by to stálo za překlad. 

Článek je "volně přeložen" z anglické verze článku. Článek neprošel jazykovou a gramatickou kontrolou. Přeložil - RCZOC.