ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Hodnocení mužů na ME v Ostravě v září 2010

(Pavel Špaček)

Po dlouhých 24 letech pořádala Česká republika ME mužů a žen.Naposledy se konalo mistrovství v Praze a tehdy reprezentace socialistického Československa sbírala medaile, proto se příznivci stolního tenisu těšili na ME, jak dopadne reprezentace na domácím šampionátu.

Jako obvykle začínalo se soutěžemi družstev a v této kategorii jsme měli šanci získat medaile, protože v posledních letech právě v soutěži družstev jsme medaile získavali, muži (2x) a ženy jednou.Na tomto mistrovství se věřilo mužům i ženám, že mohou uspět.

Soutěž družstev dopadla pro družstvo mužů velice úspěšně ziskem bronzové medaile, stačilo však málo a muži skončili v poli poražených, zatím co ženy měly velkou smůlu, protože s jednou porážkou skončily bez medaile. Sledování soutěže družstev mužů na ME byla zajímavá podívaná. Jednak z toho důvodu, že každé družstvo 1. divize má ve svých řadách minimálně jednoho špičkového hráče a kromě Maze z Dánska se ME zúčastnili všichni nejlepší hráči Evropy a dále proto, že ve stolním tenisu nezáleží tolik na věku jako na výkonnosti. ME ukázalo, že starší generace hráčů je stále ve výborné kondici a hlavně kvalitní herní pohodě. Většina družstev právě na starších hráčích stavěla a výkon těchto hráčů ovlivnil celkové umístění družstva. Samozřejmě, že k úspěchu je potřeba, aby zahrál celý tým a v daném utkání získal potřebné tři body na vítězství.

U družstev mužů bylo vidět, že všechny státy se snaží do svého týmu zařadit mladé hráče, ale takové, kteří jsou již schopni v silné konkurenci vyhrávat a jsou platnými členy družstva. V přiložené tabulce 1.divize, kde jsou vypsáni jednotliví hráči, kteří startovali na ME je vidět, až na vyjímky, že se silně omlazuje. Kromě tabulky s věkovým průměrem družstev se zmiňuji, kolik hráčů hrálo pravou a levou rukou, který tým má ve svých řadách hráče čínského původu a kolik bylo hráčů obraného pojetí nebo hrálo nějakým jiným materiálem, než klasickým.

V 1 divizi bylo 59 praváků a 25 leváků, jen družstva Běloruska, Polska, Rakouska a Česka neměla nominovaného hráče levorukého. Většina hráčů vyznává útočné pojetí hry a podle toho také mají potahy pro aktivní hru. Hráči obranáři používají na backheandu "trávu" a dva hráči útočného pojetí - He ze Španělska a Wang z Polska - hrají se sendvičem.

Tabulka družstev -  věkový průměr a umístění v soutěži družstev.

1.Anglie 19,5 let (4 hráči) 10.místo nejstarší hráč 20 let Reed

Drinkhall,Reed,Knight,Pitchford

2.Německo 23,4 let (5 hráčů)  1.místo nejstarší hráč 29 let Boll

Boll,Suss,Baum,Ovcarov,Franziska

3. Francie 23,8 let (5 hráčů)  3.místo nejstarší hráč 37 let Legout

Legout,Mattenet,Lebesson,Salifou,Gauzy

4. Srbsko 24,5 let (4 hráči) 15.místo nejstarší hráč 35 let Karakaševic

Karakaševic,Jevtovic,Pete,Subotic,

5. Portugalsko 24,5 let (4 hráči) 11.místo nejstarší hráč 27 let Monteiro

Apolonia,Monteiro,Freitas,Mendes

6. Rumunsko 24,5 let (5 hráčů) 13.místo nejstarší hráč 30 let Crisan

Crisan,Cioti,Szocs,Ionescu,Dodean

7. Švédsko 24,8 let (5 hráčů) 6.místo nejstarší hráč 31 let Lundqvist

Lundqvist,Svensson,Gerell,Karlsson K.,Karlsson M.

8. Dánsko 27 let (4 hráči) 16.místo nejstarší hráč 42 let Bentsen

Bentsen,Stenberg,Konsgard,Groth

9. Chorvatsko 27,2 let (5 hráčů) 8.místo nejstarší hráč 41 let Primorac

Primorac,Gacina,Juzbasic,Kolarek,Kovac

10. Rusko 27,8 let (5 hráčů) 5.místo nejstarší hráč 33 let SmirnovSmirnov,Kuzmin,Skackov,Rubtsov,Vlasov

11. Česko 29 let (5 hráčů)  3.místo nejstarší hráč 39 let Korbel

Korbel,Prokopcov,Šimoncík,Vráblík,Tregler

12. Polsko 29 let (5 hráčů) 9.místo nejstarší hráč 36 let Blasczyk

Blasczyk,Wang,Such,Gorak,Kosowski

13. Španělsko 30 let (4 hráči) 14.místo nejstarší hráč 48 let He Zhi

He,Duran,Cantero,Diez

14. Rakousko 30,6 let (5 hráčů) 7.místo nejstarší hráč 38 let Schlager

Schlager,Chen,Gardos,Habesohn,Fegerl

15. Řecko 31,2 let (4 hráči) 12.místo nejstarší hráč 38 let Kreanga

Kreanga,Gionis,Papagiorgiu,Papadimitru

16. Bělorusko 32,2 let (5 hráčů) 2.místo nejstarší hráč 40 let Scetinin

Samsonov,Scetinin,Platanov,Nedvedovic,Kuchuk

 

Příprava před utkáním je určitě tajemstvím každého družstva, ale myslím si, že je to u dospělých a hlavně vyspělých hráčů individuální.Každý hráč má svůj způsob přípravy a záleží na co je zvyklý,  taktika na utkání je společná probírá se video, připravuje se taktika na daného hráče. Po utkání určitě každý hráč dělá kompenzační cvičení a vypomáhá masér, který hráče namasíruje a protáhne. Nejlepší týmy mají ještě k dispozici fyzioterapeuta a kondičního trenéra.

Herní pojetí družstev si myslím je u většiny stejná, nedá se vyloženě říci (jak tomu bylo dříve) že existuje maďarská, francouzská škola, atd. Herní pojetí je dáno podle složení družstva. Jednoznačně lze říci, že většina družstev omlazuje a mladí hráči ukazují agresivní, riskantní hru a to je trochu jiné pojetí než u starších hráčů, kteří využivají jistotu, razanci a lepší taktické myšlení a proto se stále drží v absolutní špičce.

Ze 16 družstev v 1.divizi a celkem 74 hráčů základu družstev, převažují hráči s útočným pojetím. Jen 3 družstva měla ve svých řadách obranáře, družstva Běloruska (Scetinin), Rakousko (Chen) a Řecko (Gionis). Dva obranáři Chen a Gionis vyznávají však útočnější pojetí, hlavně z forhendu, jediný typický obranář je Scetinin, který využívá obrovské rotace (spodní a boční) a je nutné s ním míč několikrát přehodit přes síť, než se uhraje vítězný balón.

Dalším zajímavým postřehem bylo porovnat výkonnost družstev, která měla ve svých řadách hráče čínského původu. Jednalo se o družstva Polska, Španělska, Rakouska, v porovnání s ženskou složkou, kde působí mnohem více hráček pocházejících z Číny, u mužů se tolik neprojeví síla naturalizovaných asijských hráčů.

Podání a příjem stále dokola omílaná písnička, je to stále základ úspěšné hry, hráči používají podání s různou rotací, dle soupeře a jaká hra jim vyhovuje např. vrchní a jde do hry nebo spodní krátké a pokouší se hru na krátko. Důležitý je příjem, když dobře přijmete, tak se hraje dle přijímajícího, špatný příjem, pak je to katastrofa hráč se nedostane ke své hře je nervozní, kupí chybu za chybou. Nácvik podání a příjmu je složitá věc, dle mého názoru podání se určitě dá natrénovat, příjem je něco jiného v tréninku nebo při důležitém utkání. Proto je velmi dobré odehrát co nejvíce těžkých utkání a tím se příjem nejlépe trénuje, protože je jiné přijímat na začátku utkání a v závěru pětisetové bitvy.

Kvalita úderové techniky - v dnešní době se hraje z obou stran jak forhendové tak bekhendové strany, dá se říci, že obě strany jsou kvalitní a na stejné úrovni a připravuji si míček na závěrečný úder. Na ME bylo vidět, že převážná řada hráčů preferuje hru o míč, podloženou úderovou jistotou, vyznávají dobré podání první forhendový  topspin na rotaci a zakončení, dobrý příjem krátký, dlouhý nebo se snaží hned nad stolem forhend a  bekhend rozehrávat (Širuček). Nejlepší hráči dobře přijímají a umí dobře blokovat a přecházet do kontratopspinu, tyto varianty hry mají nesmírně jisté a v kritických chvílích to dovedou zahrát skoro na sto procent, a to je velký rozdíl proti našim hráčům, kteří v průběhu setů zkazí první topspiny a bloky nebo přechody.

Další rozdíl mezi naší a evropskou špičkou je pohyb a disciplína ve hře. Naši hráči dávají příliš najevo své emoce, když se nedaří, někteří nezvládají situaci a ovlivňuje to jejich výkon. Týká se to jak mužů tak i žen. Právě, že menší ovládání se a výbuchy emocí při hře měly vliv na vyřazení ženského družstva, dále jako příklad uvedu zápas Obešla, který nezvládl konec utkání a takových situací bychom našli mnohem více. Naši hráči patří mezi nejhorší ve zvládání emocí,  gestikulují a někdy jsou schopni vyvolat nepředpokládané situace.

Abych jen nekritizoval, tak musím přiznat, že vycíti-li naši šanci, tak se umí vyhecovat a podat opravdu kvalitní výkony, ale zase dodám to, že to nejsou schopni potvrzovat pravidelněji. Škoda, protože v soutěžích družstev se nám v posledních létech daří, ale bohužel jednotlivci, to už je podstatně složitější a na velký úspěch stále čekáme určitě by  našemu sportu slušel.

Ještě něco ke coachingu - spolupáce trenér - hráč musí být na bázi důvěry  a disciplíně. Trenér má družstvo, které si vybral a ti mu musí důvěřovat jako on, že je nominoval. Na lavičce musí panovat simbioza, hráči si musí fandit a podporovat se. Při úspěších družstva mužů i žen byla vždy pohoda v družstvu, a to je základ. Škoda, že někdy hráči svou ukázněnost ze soutěže  družstev nepřenesou do soutěže jednotlivců.

Soutěž družstev skončila pro družstvo mužů úspěchem v podobě bronzové mediale, ale stačilo málo a tým byl zařazen do kolonky neúspěšný. Tento úspěch se neprojevil v soutěži jednotlivců jen Šimončík se probojoval mezi 16, a to bylo vše.

Soutěž jednotlivců ukázala opět sílu německého týmu, který vyhrál soutěž družstev a v soutěži jednotlivců byli tři  v semifinále, opravdu skvělý úspěch. Dále soutěž jednotlivců naznačila, že starší generace  se opět neztratila. V semifinále Schlager, mezi osmi Saive, Crisan a i ostatní hráči ukázali svou hráčskou kvalitu. Z mladších hráčů na sebe upozornili především Francouzi - Mattenet, Lebesson a další. Naši mladí nominovni hráči mají již herní kvalitu, ale někdy jim brání k větímu úspěchu disciplína, větší trénovanost a soustředění se na danou akci.

Domácí ME dopadlo dobře, jak po sportovní stránce, tak organizační. Zisk jedné bronzové medaile mužů se považuje za úspěch a ženy byly kousíček od medaile. Někdy rozhodují maličkosti o úspěchu  a neúspěchu. Máme z čeho vybírat, protože mladí hráči při velké píli v tréninku mohou navázat na úspěchy družstva z let 2003, 2005 a 2010.