ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Dnes přinášíme 2 rozhovory, které vedla Andrea Botková se zástupci Rumunska a Holandska na ME v Ostravě.

 

OTÁZKY PRO MANAŽERKU REPREZENTACE RUMUNSKA BEATRICE ROMANESCU

Beatrice Romanescu je manažerkou rumunského stolnětenisového svazu. Během ME v Ostravě jsme si popovídaly o tom, jak se rodí úspěchy Rumunska na mezinárodním poli.

Jaký je systém přípravy v Rumunsku, existují nějaká tréninková centra nebo přípravu reprezentantek zajišťují kluby?

Máme v Rumunsku 2 olympijská centra, v Bystrici a v Constantě. V těchto centrech vyrostla většina rumunských reprezentantů posledních dvou, tří desítek let. Trenérská jména Gheorghe Bozga, který působil v Bistrici (bohužel v listopadu loňského roku zemřel, pozn. autora) a Viorel Filimon, hlavní trenér v olympijském centru v Constantě a zároveň šéftrenér reprezentace Rumunska, jsou opravdovými pojmy ve stolnětenisovém světě. Výbornou práci hlavně s mládeží odvádí ale také několik dalších klubů, kde pracují vesměs mladí, ambiciózní trenéři - pro příklad uvedu Arad (odtud pochází Dodean, Balint), Slatina (sestry Dospiny, Ciobanu) nebo Buzau (Ionescu, Istrate).

Rumunsko hlavně v děvčatech dominuje poslední roky v mládežnické Evropě, juniorky dvakrát po sobě a kadetky dvakrát v posledních třech letech získaly zlaté medaile ve družstvech.  A celkově si mládežnická reprezentace Rumunska odvezla z posledních juniorských šampionátů bohatou sbírku medailí. Co stojí za tak velkými úspěchy?

Ano, máte pravdu, posledních několik let patříme na juniorské a kadetské úrovni k nejlepším v Evropě. A nejsou to jen děvčata, přestože jejich výsledky jsou výraznější. Hunor Szöcs získal v roce 2007 titul ve dvouhře kadetů a v roce 2010 titul ve čtyřhře juniorů. Vloni získali medaili ve družstvech naši kadeti a tak bychom mohli pokračovat. Navíc i naše reprezentace dospělých dosahuje dlouhodobě výborné výsledky, tady na ME v Ostravě jsme získali stříbro ve družstvech žen. A v soutěžích jednotlivců si děláme také určité naděje na medaile. Řekla bych, že naším hlavním trumfem je skvělá odborná úroveň trenérů, důkladný výběr talentů a velmi intenzivní práce s nimi. Naši trenéři sledují a přizpůsobují se novým trendům v moderním stolním tenise. To je určitě vidět na tom, že Rumunsko už neprodukuje jen hráčky vyznávající jeden herní styl – velmi rychlá kontradrajvová hra blízko stolu – ale způsob hry je „napasován“ na individuální předpoklady a dovednosti jednotlivých hráček. Velkou výhodou je obrovská tréninková píle všech našich hráčů, kteří jsou zvyklí a snesou velké tréninkové objemy. Trénujeme zpravidla 6x týdně 5 hodin denně. Školní rozvrh je uzpůsoben tak, že umožňuje hráčům a hráčkám pravidelně trénovat dopoledne i odpoledne. Další plusem je propracovaný systém výběru talentů. Vybíráme si pohybově nadané jedince na základě určitých motorických testů a s nimi pak intenzivně pracujeme. Co je možná jiné než v ostatních evropských zemích je fakt, že skupiny malých dětí trénují přímo v našich olympijských centrech pod dohledem těch nejlepších trenérů (reprezentačních trenérů různých věkových kategorií), takže neztrácíme čas odstraňováním technických nedostatků při přechodu talentovaných jedinců do tréninkového centra v pozdějším věku. Navíc při tréninku těchto mladých nadějí pomáhají a dodávají motivaci pravidelně také naše „hvězdy“ – jako např. Eliza Samara v Constantě.

Zatím jsme mluvily vesměs o tréninku mládeže. Dokážete v Rumunsku vytvořit tak výborné tréninkové podmínky i dospělým reprezentantkám?

Snažíme se, ale samozřejmě hráčky jako Samara a Dodean potřebují k tréninku silnou tréninkovou skupinu a tím, že jsou v Rumunsku nejlepší, není úplně snadné jim zajistit trvale kvalitní sparingpartnery. Proto nemáme problém s tím, že Dana Dodean už třetí rok trénuje v zahraničí v profesionálním klubu (letos hraje za SVS Ströck v Rakousku a trénuje ve Werner Schlager Akademii). Eliza Samara se po ročním tréninku v italském klubu vrátila zpět do Olympijského centra v Constantě, kde trénuje s dalšími reprezentanty jako je Filimon, Munteanu, Hirici... Julia Necula trénuje už několik let v Německu. Důležité a zásadní ale je, že všechny naše reprezentantky jsou v úzkém kontaktu s reprezentačním trenérem Viorelem Filimonem, s kterým konzultují tréninkové plány i úkoly, na které se mají v tréninku zaměřit.

Nejde si nevšimnout, že rumunské družstvo patří svým věkovým průměrem k vůbec nejmladším. Je to Vaším cílem, co nejdříve sázet na mladé hráčky?

Je to tak, v našem družstvu jsou 2 juniorky a doma ještě zůstala už stálá členka reprezentace žen, věkem ještě kadetka Bernadeta Szöcs, která se připravuje na MS kadetů. Mladé hráčky, navíc pokud jsou v evropském měřítku ve své věkové kategorii tak úspěšné, mají naši velkou podporu. Ale není to tak, že bychom je preferovali na úkor ostatních řekněme „starších“ hráček – ty, pokud mají odpovídající výsledky a zájem reprezentovat svoji šanci v reprezentaci dostávají. Příkladem toho je Julia Necula, která se do reprezentace vrátila po několika letech a výraznou měrou přispěla k zisku stříbrných medailí na tomto šampionátě.

Jak je to s účastí rumunských hráček na turnajích Pro Tour? Jezdíte na tréninkové kempy do Asie? Spolupracujete s jinými zeměmi formou například společných soustředění?

Bohužel naše ekonomická situace není úplně nejlepší, takže si nemůžeme dovolit plánovat bez ohledu na finance. To nás mrzí, protože si troufám tvrdit, že pokud bychom měli „neomezený“ rozpočet, tak jak je to u reprezentace Číny nebo některých západoevropských zemí, dokázaly by naše hráčky konkurovat nejlepším Asiatkám. Přesto se snažíme, aby dvě nejlepší hráčky Rumunska Dodean a Samara hrály dostatek mezinárodních turnajů. Nedostatkem ovšem je, že na turnajích často startují bez trenéra. Jejich účast je zčásti hrazena rumunským svazem, olympijským výborem a jejich osobními sponzory. Mladé hráčky zatím startují většinou na juniorských turnajích. Trénink v Asii realizujeme jen prostřednictvím projektů ETTU. Dodean, Samara, Hirici a Szöcs jsou nebo byly zařazeny do těchto projektů, v rámci kterých získávají určitou finanční podporu a možnost zúčastnit se spolu s evropskou skupinou hráček tréninku v některém s čínských center. Jinak v rámci Evropy hodně úzce spolupracujeme s ostatními balkánskými reprezentacemi, nejčastěji s Tureckem a Srbskem. I před letošním ME jsme absolvovaly 10-ti denní společnou přípravu.

Co říkáte na trend využívat služeb rodilých Číňanek v reprezentacích evropských zemí?

My jsme pyšní na to, že patříme mezi jednu z mála reprezentací, které slaví úspěchy na mezinárodním poli bez naturalizovaných čínských hráček. Udělení pasu čínským hráčkám je docela rychlá cesta k úspěchu na evropské úrovni, to ale není naše cesta. O to víc si vážíme všech našich medailí a skvělých výsledků, dosažených sportovci, kteří odmalička trénují v našich relativně skromných podmínkách, ale za kterými stojí obrovská tréninková dřina.

 

OTÁZKY PRO CHEN ZHIBINA, TRENÉRA REPREZENTACE ŽEN NIZOZEMÍ

Chen Zhibin, stále vynikající aktivní hráč, bývalý člen čínské reprezentace, medailista z Mistrovství světa a trojnásobný Mistr Německa s klubem Zurbrücke Grenzau od roku 2009 působí jako trenér reprezentace žen v Nizozemí. Na ME v Ostravě si ve svém nabitém programu našel chvilku času a odpověděl na několik otázek.

Včera skončila soutěž družstev. Jak jste spokojený s výsledkem?

Povedlo se nám obhájit zlaté medaile, takže spokojenost je velká. Věřím, že se nám bude dařit i v soutěžích jednotlivců, přestože konkurence v soutěži žen je velmi vyrovnaná a na medaile může útočit podle mě až 20 hráček.

Přibližte nám Vaše působení u nizozemského reprezentačního týmu.

V Holandsku jako trenér reprezentace žen působím druhou sezónu. Jsem zde velmi spokojený, jak s tréninkovým zázemím, tak s výsledky, kterých dosahujeme. Povedlo se nám dvakrát v řadě získat zlatou medaili na ME ve družstvech a moje svěřenkyně dosahují také velmi dobrých individuálních výsledků například na turnajích Pro Tour. Já osobně jsem zodpovědný za 5-ti člennou skupinu, do které patří Li Jiao, Li Jie, Timina, Creemers a Nouwen. Tyto hráčky tvoří A tým ženské reprezentace. Po většinu roku trénujeme společně v našem olympijském centru PAPENDAL, kde máme perfektní podmínky pro každodenní intenzivní trénink. Trénink probíhá 2x denně, pro svou skupinu mám k dispozici několik sparingpartnerů, úzce spolupracujeme s profesionálním kondičním trenérem. Vůbec kondiční přípravě se věnujeme opravdu hodně, denně máme v tréninkovém programu různé aspekty fyzické přípravy. A například Li Jiao ve svém věku už nepotřebuje trávit tolik hodin za stolem, musí být ale v perfektní kondici, aby se udržela ve světové špičce. Často tedy absolvuje jednu tréninkovou jednotku za stolem a druhou s kondičním trenérem.

Spolupracujete s reprezentačními týmy jiných zemí. Jezdíte na trénink do Asie? Jak je to s účastí na turnajích Pro Tour?

Přirozeně máme velmi dobré kontakty v Číně. S A týmem žen jezdíme do tréninkového centra do Pekingu a to většinou 2x v roce - v létě tam trávíme skoro měsíc a v průběhu sezóny další 2 týdny ve spojení s některým turnajem Pro Tour, konaném na asijském kontinentě. Co se týká spolupráce s evropskými týmy zatím žádné pravidelné kontakty nemáme, ale jsme otevření a určitě bychom přivítali možnost společného tréninku s jinými reprezentačními družstvy. Starty na turnajích plánuji pro reprezentační A tým já. Většinou startujeme na Pro Tour turnajích konaných v Evropě a k tomu plánujeme asijské „turné“ , kdy se snažím spojit účast na turnajích s tréninkem v Pekingu. Hráčky z reprezentačního B týmu posíláme spíše na menší turnaje, které se hrají jako Mezinárodní mistrovství. Konkurence je tam trošku menší a mají možnost odehrát více zápasů než na Pro Touru.

Rozhovor poté pokračoval s Achimem Sialinem, sportovním ředitelem nizozemské reprezentace. Ten se více rozpovídal o podmínkách v Olympijském centru PAPENDAL a vůbec o celém systému vrcholového stolního tenisu v Holandsku.

Trenér reprezentace žen Chen Zhibin si velmi pochvaloval podmínky olympijského centra PAPENDAL. Můžete nám říci něco více o fungování tohoto olympijského centra?

V roce 2008 jsme dostali možnost jako sportovní odvětví nastálo využívat nizozemské olympijské centrum PAPENDAL. To byla pro nás velká šance zrealizovat náš cíl a sice zcentralizovat přípravu reprezentace mužů, žen a mládežnických celků. PAPENDAL se nachází ve městě Arnhem (http://www.papendal.com/sports) a poskytuje útočiště a základnu reprezentačním celkům v různých sportovních odvětvích. Máme tady k dispozici opravdu profesionální zázemí pro každodenní trénink. Centrum nabízí ubytovací možnosti, stravování speciálně pro sportovce - jídelníček je sestavován specialistou na výživu, několik různých hal na trénink, fotbalová hřiště, běžecké a cyklistické tratě, moderně vybavenou posilovnu, možnosti regenerace, profesionální medicínské a fyzioterapeutické zabezpečení. Olympijský výbor zaměstnává 4 kondiční trenéry, psychologa, fyzioterapeuty a specialistu na výživu, jejichž služby můžeme kdykoliv využívat. Dovolím si tvrdit, že PAPENDAL patří k jedněm z nejlepších sportovních tréninkových center v Evropě. My máme v centru nastálo kompletní A družstvo žen, dále 3 mladé hráčky z B týmu nazvaného „Olympijské talenty“ a 4 hráče. Trénink řídí 4 reprezentační trenéři. Další mladí hráči, kteří bohužel ještě nesplňují věkovou hranici, aby mohli v olympijském centru bydlet (od 16-ti let), dojíždějí na několik tréninků v týdnu. Velkou výhodou je to, že PAPENDAL leží v podstatě v srdci Nizozemí a je během hodiny dosažitelné ze všech koutů země. Našim cílem je v co nejbližší budoucnosti mít v olympijském centru nastálo skupinu 10 žen a 10 mužů.

Nizozemí kraluje v posledních letech na evropské úrovni v kategorii žen. Nejde si ale nevšimnout jmen, které tvoří reprezentační družstvo – Li Jiao, Li Jie, Timina. Ani jedna z nich není rodilou Holanďankou. Jak je to s mladou stolnětenisovou generací?

Ano, máte pravdu. Za našimi největšími úspěchy v posledních letech stojí hráčky, které získaly nizozemské občanství. Díky nim a jejich úspěchům se nám ovšem podařilo opět probudit zájem mládeže o stolní tenis a zprofesionalizovat přístup mladých hráček a hráčů k tréninku. Stolní tenis se v Nizozemí těšil vždy velké popularitě a to hlavně díky skvělým výsledkům, které naši nejlepší hráči a hráčky dosahovali. Jména jako Vriesekoop, Kloppenburg, Keen, Heister patřili k absolutní evropské špičce. Na začátku nového tisíciletí jsme zaznamenali výsledkový útlum a pravděpodobně s tím spojený snížený zájem dětí a mládeže o stolní tenis. Medaile z posledních několika let, tak jak už jsem řekl, tento zájem opět probudily. Vyplácí se nám také angažování bývalých i současných výborných hráčů do trenérského štábu, příkladem je Chen Zhibin, Dany Heister, u mládeže nám vypomáhají Elena a Jana Timina. Jasně už také vidíme výrazné zlepšení u našich mladých reprezentantů – Linda Creemers byla tady v Ostravě velmi platnou členkou zlatého družstva a dostávala pravidelně šanci na pozici třetí hráčky. Carla Nouwen a některé další hráčky z B týmu „Olympijských talentů“ udělaly také velké pokroky. A nesmíme zapomenout na pravděpodobně největší nizozemský talent posledních let Britt Eerland. Tato šestnáctiletá hráčka patřila už v kadetkách do evropské špičky, reprezentovala Evropu na Mistrovství světa kadetů a letos se senzačně stala Mistryní Evropy ve dvouhře juniorek. Z kluků bych jmenoval Koena Hageraatse, který se probojoval a startoval na Olympijských hrách mládeže v Singapuru v roce 2010.

Mluvil jste o snaze centralizovat přípravu všech reprezentantů v olympijském centru PAPENDAL. Zajímalo by mě, jaká je pozice klubů v Nizozemsku?

Co se týká ligové soutěže, ta je v Nizozemsku velmi slabá. V podstatě máme jeden silný tým – Heerenven, za který hrají obě naše naturalizované Číňanky a který má na evropské klubové úrovni ty nejvyšší sportovní cíle. Jinak většina našich reprezentantů a reprezentantek startuje v ligových soutěžích v Německu nebo ve Francii. Máme ale několik klubů, kde se velmi dobře pracuje s mládeží. A s těmi máme z pohledu reprezentace bezproblémovou spolupráci – nejlepší mladí hráči, kteří jsou členy reprezentačních kádrů pravidelně dojíždějí na několik tréninků v týdnu do PAPENDAL.

Mimochodem kdykoliv velmi rádi přivítáme a tímto zveme do našeho olympijského centra PAPENDAL reprezentaci České republiky