ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

 

Vážení čtenáři, počínaje 3. vydáním Metodických informací Vám budeme předkládat materiály, které zpracovala skupina odborníků, kteří se podíleli na metodickém sledování ME v Ostravě. Chceme Vám tímto způsobem přiblížit systém přípravy reprezentací vybraných evropských zemí, na evropský šampionát, ale i jejich koncepce práce s talenty až po reprezentaci. Dále budeme zveřejňovat závěry o vývojových tendencích u předních družstev mužů a žen, jak se prezentovaly na ME v Ostravě. Rozhovory vedla Andrea Botková.

OTÁZKY PRO SPORTOVNÍHO ŘEDITELE VE ŠPANĚLSKU STEENA KYST HANSENA

 

Steen Kyst Hansen je velmi zkušeným stolnětenisovým odborníkem. Jako sportovní ředitel už působil u reprezentace Dánska, Španělska a Anglie. V loňském roce se po několika letech vrátil do Španělska a byl ochoten podělit se o své názory ohledně fungování reprezentace v této jižní zemi.

Jaký je systém přípravy ve Španělsku, existují nějaká tréninková centra nebo přípravu reprezentantek zajišťují kluby?

Ve Španělsku máme jedno národní centrum, které je v Barceloně. Dále jsou v regionech 3 menší centra a sice Madrid, Bilbao a Priego. Všechna tato střediska jsou spíše tréninková centra mládeže. Členové reprezentace dospělých se připravují většinou v klubech. Když se zaměříme na ženy, tak obě naše Číňanky Shen Yanfei a Zhu Fang trénují v Cartageně. Galia Dvorak trénuje ve svém mateřském klubu se svojí matkou jako trenérkou, k dispozici má sparingpartnery, v podstatě se tady všechno „točí“ kolem ní. Navíc 2xtýdně dojíždí na trénink do tréninkového centra v Barceloně za reprezentačním trenérem Peterem Engelem. Sara Ramirez trénuje převážně v Barceloně, několik týdnů v roce tráví v centru v Düsseldorfu. Celá reprezentace se schází dohromady jen na soustředěních, která, pokud to dovoluje nabitý kalendář, se snažíme organizovat 1x za měsíc.

Jak je to se zařazováním mladých nadějí do reprezentačních družstev žen?

Za čtveřicí Shen Yanfei, Zhu Fang, Dvorak a Ramirez je obrovská výkonnostní mezera. Naše mladé hráčky jsou bohužel zatím příliš slabé, nedosahují výraznějších mezinárodních výsledků ani v mládežnických kategoriích. Snad jen šestnáctiletá Patricia Fernandez má potenciál brzy se zařadit do kádru ženské reprezentace. Obrovským problémem Španělska je totiž nedostatek kvalitních, vzdělaných trenérů. Když jsem přišel do Španělska, s hrůzou jsem zjistil, že tady už 11 let nijak nefunguje vzdělávání trenérů. Trenéři se nerozvíjí, nejsou seznámeni s novými trendy v technice, používají zastaralé metody. Pak se nemůžeme divit, že nemáme mladé hráče konkurenceschopné na mezinárodním poli. Toto je tedy jeden z mých hlavních úkolů a námětů ke zlepšení.

Kolik profesionálních trenérů působí ve Španělsku?

Máme 2 reprezentační trenéry – reprezentačního trenéra mužů a reprezentačního trenéra žen, kteří jsou placení španělskou asociací. Já působím jako sportovní ředitel, ale občas v hale taky vypomůžu. Další profesionální trenéři jsou v tréninkových centrech v Madridu, Bilbau a Priegu, placeni napůl španělskou asociací a regionálními svazy. Profesionálními trenéry disponuje také 6-8 klubů.

Jezdí španělská reprezentace na tréninkové kempy někam do zahraničí, spolupracujete s jinými zeměmi?

Ano. Jezdíme pravidelně na delší tréninkové pobyty do Číny, většinou v létě. Letos například v rámci přípravy na ME strávily Shen Yanfei a Zhu Fang v Číně 2 měsíce a Dvorak, Ramirez a trenér Peter Engel měsíc. Zajímavou zkušenost mají za sebou tři mladí španělští hráči, kteří se mnou byli v Číně v červnu a startovali v tamní ligové soutěži. Jinak co se týká Evropy, naše ženská reprezentace velmi úzce spolupracuje s Italkami a Maďarkami. Několikrát v roce se scházíme na různých místech ke společným soustředěním.

Jak probíhala příprava na letošní ME v Ostravě?

Měli jsme rozdílné modely pro ženy a muže. Kompletní reprezentační družstvo žen bylo měsíc v Číně. Po návratu trénovaly hráčky několik dnů individuálně doma, pak jsme měli jedno soustředění v Barceloně spolu s maďarskou a italskou reprezentací a na závěr přípravy jsme byli na soustředění v Itálii, kterého se zúčastnilo více evropských ženských reprezentačních celků. Muži začínali přípravu kondičním soustředěním ve španělských horách, pak trénovali ve dvou skupinách v Madridu a Granadě, zúčastnili se společného soustředění s ženami v Barceloně a poslední týden trénovali už samostatně znovu v Barceloně.

Jak hodnotíte výsledky v soutěži družstev?

Výsledek a hlavně výkon našeho ženského družstva je bohužel zklamáním. Měli jsme medailové ambice a ty se nám nepodařilo naplnit. Shen Yanfei vyhrála v srpnu Korea Open a byla v semifinále China Open a tady na ME je to jen stín té hráčky. Ale ani ostatní nepodávají přesvědčivé výkony. Něco jsme udělali špatně. Myslím, že příprava nebylaúplně optimální, bylo toho moc. Všechny hráčky jsou unavené hlavně mentálně, ony samy to tak cítí a je to vidět i za stolem. Určitě si z toho vezmeme ponaučení do budoucna. Výsledek mužů je hodně ovlivněn skutečností, že jsme tady bez naší jedničky Carlose Machada, další opora Carneros je zraněný, takže družstvo kolem He Zhi Wena je velmi mladé. Sice sestupujeme do 2.divize, ale s výkonem našich mladých jsem spokojen.

He Zhi Wen, Shen Yanfei, Zhu Fang.....dalo by se tvrdit, že za úspěchy Španělska stojí udělení občanství stolním tenistům původem z Číny. Co na to říkáte?

V podstatě je to tak a já osobně to nepovažuji za nejlepší cestu. I když například He Zhi Wen žije už 25 let ve Španělsku a pro stolní tenis v této zemi udělal strašně moc. Svými výbornými výsledky se významně zasloužil o zviditelnění a zpopularizování stolního tenisu jako sportovního odvětví. Španělsko patří v mnoha sportech k nejlepším na světě, můžeme jmenovat třeba fotbal, basketbal, házenou, tenis, cyklistiku, takže k získání určité státní podpory je třeba být mezi světovou nebo alespoň evropskou špičkou. Podobnou práci podle mě odvedl i Yang Min v Itálii nebo Ding Yi a Qian Qianli v Rakousku - nastartovali stolnětenisový boom, přivedli mládež do hal a svými pingpongovými znalostmi a společným tréninkem pomohli vyrůst např. Schlagerovi a dalším. U žen je situace trošku jiná, družstev s jednou nebo dvěma rodilými Číňankami je čím dál víc a v podstatě je to zaručená vstupenka mezi evropskou špičku. Záleží pak na každé zemi, jestli čínské hráčky využijí k rozvoji růstu výkonnosti mladých hráček dané země nebo jim tyto naturalizované číňanky slouží „pouze“ výsledkově.

Dovolím se tedy zeptat konkrétně – myslíte si, že „znaturalizování“ Shen Yanfei a Zhu Fang pomohlo stolnětenisovému vývoji dvou nadějných, mladých španělských hráček Ramirez a Dvorak? Obě byly velmi úspěšné na mládežnických ME, pro Španělsko dokázaly získat zlato v soutěži družstev kadetek i juniorek...

To je velmi dobrá otázka, na kterou je velmi složité odpovědět. Určitě bychom bez obou naturalizovaných Číňanek neměli tak dobré výsledky. Pozitivní je, že tím Sara a Galia dostávají šanci zahrát si na významných turnajích (účast Galii Dvorak na Olympijských hrách v Pekingu v soutěži družstev) a na ME bojovat v soutěži družstev o medaile. Shen Yanfei a Zhu Fang jsou nesporně přínosem i do tréninku, neboť jak všichni dobře víme, většina čínských hráčů ví o stolnětenisové technice v podstatě všechno, takže se od nich Galia a Sara můžou hodně naučit. Na druhou stranu Shen Yanfei a Zhu Fang jsou naše jednička a dvojka, na trojce v týmové soutěži pak hraje přirozeně jen jedna z dvojice Dvorak - Ramirez. To znamená, že nemají tolik příležitostí dostat se za stůl a navíc jsou pod neustálým tlakem - když nezahraju dobře, příští zápas pravděpodobně nehraju. Je otázkou, kde by obě výkonnostně byly, kdyby byla veškerá pozornost španělského svazu upřena jen na ně.

 

OTÁZKY PRO ŠÉFTRENÉRA BĚLORUSKÉ REPREZENTACE ALEXANDRA PETKEVITCHE

Aleksander Petkevitch spolu se svou ženou stojí již několik desítek let za skvělými výsledky běloruských stolních tenistů, kteří pravidelně získávají medaile na Mistrovství Evropy. Vladimir Samsonov a Viktoria Pavlovitch patří už delší dobu do absolutní evropské špičky. V Ostravě byl Alexander ochoten odpovědět na několik otázek.

Jaký je systém přípravy běloruské reprezentace?

Všichni reprezentanti trénují společně v národním tréninkovém centru v Minsku, a to jak členové seniorské reprezentace tak i junioři a kadeti. Vyjímkou je jen Vladimir Samsonov, který v současné době žije a trénuje ve Španělsku a v Minsku se objevuje jen občas. K dispozici zde máme 12 stolů, takže najednou může trénovat až 24 hráčů. To je pro nás důležité, neboť často zveme do centra talentované mladé hráče z regionů, ze kterých si pak vybíráme hráče do reprezentačního centra. Na trénink dohlíží 3 trenéři, což není úplně optimální – bohužel ale máme v Bělorusku nedostatek profesionálních trenérů. Samotný trénink probíhá 6x týdně, 4 – 4,5 hodiny denně (9-11 a 17-19:30). Nejlepší děvčata (hlavně Viktoria a Veronika Pavlovich) v podstatě denně využívají při tréninku mužské sparingpartnery, které určitým způsobem odměňujeme (plat, finanční odměna, materiální odměna).

Kolem Viki a Veroniky Pavlovich máte v týmu vesměs mladé hráčky. Je to Váš záměr dávat šanci a podporovat mladou generaci?

Ano. Jak už jsem řekl, na národních turnajích si vybíráme talentované mladé hráče a hráčky z regionů, které zveme na tréninkové kempy do národního centra do Minska. Ty nejlepší z nich zůstanou a pokud poctivě pracují, mají velkou šanci zařadit se do reprezentace mládeže a později dospělých. Od běloruské vlády navíc dostáváme speciální dotace pro mladé hráče, které využíváme k financování tréninkových pobytů v zahraničí nebo na starty na mezinárodních turnajích. Mladí od nás tedy mají opravdu dost velkou podporu.

Zmínil jste tréninkové pobyty v zahraničí – jak často a kam jezdí trénovat běloruská ženská reprezentace?

V minulosti naše ženy často trénovaly společně s Němkami. Vloni se nám povedlo navázat úzkou spolupráci s čínským tréninkovým centrem v Guangzhou. Zatím jsme tam byli trénovat 2x, před MS a před China Open. Přestože je to finančně dost náročné a občas musíme přemýšlet, jestli se zúčastnit turnaje nebo investovat do tréninku, chceme minimálně 1x ročně využívat tuto možnost velmi kvalitního a intenzivního tréninku s nepřeberným množstvím výborných sparingpartnerů, která v Číně je.

Nejde si nevšimnout, že Bělorusko disponuje výbornými obranářkami. Máte nějaký speciální recept na výchovu úspěšné obranářky?

Je pravdou, že máme v reprezentačních týmech úspěšné hráčky defenzivního stylu. Upřímně řečeno sám nevím čím to. Není to žádný záměr, ani neprovádíme speciální výběr hráček ze kterých bychom vychovávali obranářky. Na regionální úrovni se u nás ale objevuje hodně holek, které se „pokouší“ o obranu. Na nás je, vybrat si ty nejtalentovanější. A v reprezentačním centru se nám daří vytáhnout je až do mezinárodní špičky, čehož je příkladem Viktoria Pavlovich, Tatjana Kostromina, Elena Dubkova... Navíc v kadetské kategorii už nám rostou další obranářské naděje. Neskromně si troufám tvrdit, že se svou ženou (trenérka reprezentace žen) máme cit a čich na to, jak vychovat kvalitní obranářku. Navíc, pokud se vám to povede jednou, s dalšími je to potom jednodušší.

Náš rozhovor probíhá už po skončení soutěže družstev, ve které Bělorusko získalo stříbrnou medaili v soutěži mužů a bronz si odváží družstvo žen. Zajímá mě tedy, jak probíhala vaše příprava na letošní ME?

Naplánovat kvalitní přípravu na významné akce v posledních dvou letech je, alespoň z mého pohledu, dost složité. Tím, že se každý rok koná MS i ME, plus v roce 2008 ještě OH, je několik vrcholů během jedné sezóny. Letošní MS skončilo 30.května , Viktoria a Veronika Pavlovitch poté dohrávaly během června play off v ligové soutěži v Rusku. Pak musí mít minimálně 3-4 týdny volno, aby si po náročné sezóně odpočinuly. Takže na samotnou přípravu na ME tady v Ostravě jsme měli v podstatě něco málo přes měsíc. Přitom ME je pro nás mnohem důležitější než MS. A to proto, že šance získat medaile je přirozeně větší než na MS. A podle medailí naše vláda posuzuje úspěšnost jednotlivých sportovních odvětví, což se poté odráží ve výši státní dotace. Jeden příklad – naši muži se letos probojovali na MS do čtvrtfinále soutěže družstev – to je v odborných kruzích všeobecně považováno za velký úspěch. Takový výsledek ale v Bělorusku téměř nikoho nezajímá. Lidé ve vládě nerozumí a nerozlišují, že na MS je díky Asiatům obrovská konkurence. To co se počítá jsou jen a pouze medailová umístění. Ale zpět k přípravě na ME tady v Ostravě. Začínali jsme kondiční přípravou ve speciálním centru mimo Minsk. V půlce srpna se někteří hráči zúčastnili Korea Open, ale jinak celá herní příprava probíhala v našem národním centru v Minsku. Tak jak jsem už zmínil, obvykle trénujeme 6x týdně 4-4,5 hodiny denně. Letos ale v průběhu srpna panovala taková vedra, že jsme byli nuceni tréninkový plán upravit na 5x týdně (sobota a neděle byly volné) a tréninky jsme posunuli do brzkých ranních a pozdějších odpoledních hodin.

Předpokládám, že s výsledkem týmové soutěže jste spokojen?

Ano, velmi! Jsme vlastně jedinou evropskou zemí, která na tomto ME získala medaili v soutěži družstev žen i mužů. Toho si hodně vážíme a jsme náležitě hrdí na to, že se nám tohoto výsledku povedlo dosáhnout s našimi hráči, kteří pochází z Běloruska a trénují v Bělorusku. To je totiž náš hlavní cíl – vychovávat mladé sportovce a nabídnout jim šanci, dostat se do evropské a světové špičky