ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Butterfly Arylate - z historie až po dnešek

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38687

• Karel
  • Moderator
  • Obdržená poděkování 514
:)
Zdravím Vás po čase všechny u dalšího čtení.
Dneska to bude zejména pro fandy prken.
Jelikož jsem si uvědomil, že u Butterfly pravděpodobně končí jedna docela zajímavá éra dřev, tak jsem sesumíroval a zapsal, co se mě tady za ty roky nastřádalo.
Načnout pivo nebo zalejt kafe jako obvykle je skoro podmínkou zdárného přečtení do konce. :)

Nedávno jsem třídil různý starý TT katalogy a zápisky a najednou jsem si uvědomil, že cesta čistě Arylate prken od Butterfly je zřejmě u konce. Skutečně, tento gigant v současný době nevyrábí žádný prkno, kde by byl zakomponován pouze Arylate. V tý dnešní splašený době, kdy musí být všechno hrrr, bum , bum se zřejmě čistý Arylate jeví pro moderní raketu, jako příliš hodný a zřejmě se na něm nedá vydělat tolik chechtáků ... Navíc s čistě Arylate dřevem nehraje žádná současná megahvězda, takže to lidi pravděpodobně tak nezajímá a dřeva , kde je jenom Arylate patrně moc na odbyt nešla. Je to pro mě zajímavý už jenom pro fakt, že řadu Arylate dřev jsem měl a nebo mám doma a jsou to dřívka, která rozhodně nabízejí dost.

Pravdou je, že všechna Butterfly Arylate dřeva měla vždycky docela jepičí život a žádný z kousků se nikdy nevyráběl nijak dlouho. To řadě starších Arylate prken dává dnes nádech exotičnosti a sběratelské rarity.
Celý povídání jsem rozdělil na dvě části, kdy v první se budu zabývat prkny, která jsem měl možnost vyzkoušet a měl je doma , zatímco v druhé části pak s prkny , které jsem nikdy neměl a tak je nijak blíže rozebrat nemohu.
Jsem si vědom, že budu chodit s mnohými údaji po tenkém ledě, protože, jak jsem psal výše, dřeva s Arylate od Butterfly ať již šlo v podstatě o jakýkoliv model se dělala vždycky velmi krátkou dobu. Takže je leckdy velmi obtížné dohledat o dřevech podrobnější informace , nehledě na fakt, že Butterfly oficiální složení prken nikdy nezveřejňovalo. Prosím proto o Vaši shovívavost k napsaným údajům. Leckdy je možné, že najdete nebo budete mít údaje jiné. To však vůbec nevadí. Rád bych, aby všichni, kdo najdou v textu jakoukoliv nesrovnalost, případně mohou doplnit údaje z vlastní zkušenosti , případně zprostředkovaně, třebas z internetu, aby sem údaje nebo svoje herní zkušenosti vložili.

ARYLATE
Arylate jako materiál má neuvěřitelnou schopnost pohlcovat vibraci, přidávat jemnější a měkčí cit a co je hlavní nezkresluje a nijak nepotlačuje cit dřeva.
Začal cestu v Japonsku u Butterfly v roce 1991, kdy bylo představeno první Arylate dřevo

Keyshot
klasický rozměr 157 x 150, síla čepele 6.2mm a váha cca 93 gramů
složení: Limba - Arylate - Limba - Kiri - Limba - Arylate - Limba
některé prameny uvádějí u středové dýhy Balsu, ovšem já předpokládám, že vzhledem k váze a vlastnostem prkna je správně Kiri.
S dřevem jsem měl možnost hrát pouze v době kdy se ještě lepilo Vulkánem, takže posouzení pro dnešní dobu může být značně zkreslený. Mělo velmi příjemný soft feel, slušnou rychlost ( lehce pod úrovní Spirita), ojedinělý cit a přesnost, příjemný katapult a vysokou tuhost. Excelentní topspinové prkno s vyšším obloukem. Dřevo navíc nabízelo docela značnou rychlostní rezervu a když se přitlačilo , dalo se hrát i hodně zostra. V podstatě krom váhy, která mohla zřejmě někoho odradit vůbec nevím, co bych dřevu vytknul. Jedno z nejlepších prken, co jsem kdy měl v ruce.

Dalším kouskem a nástupcem prkna Keyshot se stal

Moonbeam
V katalogu Butterfly se objevil prvně v roce 1993
Větší rozměr čepele 160 x 152, síla čepele 7.0mm a váha od 95 dogramů.
Identické složení jako Keyshot s tím, že se pouze navýšila síla středového jádra z Kiri. Oproti Keyshotu jiný tvar čepele.
Stejně jako u Keyshotu některé prameny i zde udávají že by střed mohl být z balsy. To si ale já osobně opět nemyslím a přikláním se ke Kiri.
S dřevem dlouhodobě hraji, takže jsem s ním měl možnost prožít dobu Sriveru s Vulkánem a později s Bryce a Bryce Fx, stejně tak s Vulkánem no a nyní prožívám s tímto dřevem dobu s Tenergy, kdy lepím výhradně vodním lepidlem Free Chack nebo Free Chack II případně PRO a Tenergy nijak neupravuji ani netunuji.
Z mýho pohledu je Moonbeam naprosto fenomenální dřevo.
Extra Soft Feel - ten se nedá popsat, ten se musí zažít, stejně jako např u 1 PLY Hinoki prken je zde ale Soft Feel ještě markantnější.
100% tuhost - ohyb neexistuje. Pouze pár dřev ala Schlager Carbon mají srovnatelnou tuhost
Mega katapult - ani nevím , jestli jsem někdy pinkal s víc katapultovým dřevem - Moonbeam to je opravdu hodně bujný hopsavý hřebec i na lehký dotek
Vysoký oblouk
Pro topspinovou hru ze střední a dlouhý distance jsem nikdy něměl v ruce nic lepšího.
Má to samo i zápory.
Vzhledem ke katapultu prkna je velmi problematická hra nad stolem a kolem síťky všeobecně. Ze stejnýho důvodu je hodně dobrý na míček být fakt včas, protože Moonbeam nemilosrdně ihned trestá nesprávný postavení a načasování úderu. No a samozřejmě váha. Udávaných 95 gramů je hodně orientačních. Měl jsem cca 7 těchto dřev a byl mezi nimi i kus 105 gramů, což je už sakra gramáž na pováženou.
Stejně jako ostatní Arylate prkna se ani Moonbeam nedělal moc dlouho. Kdy výroba skončila jsem nikde nedohledal. Naposled byl uveden v katalogu Butterfly myslím v roce 1998 nebo 1999.

Keyshot Light
V katalogu Butterfly prvně v roce 2009 .
První kousek jsem ale měl doma již možná rok před tímto datem, kdy se prkno dovezlo přímo z Japonska. Z toho usuzuji, že tam mohlo být v prodeji o nějaký pátek ( rok ) dříve.
Rozměr klasika 157 x 150 , síla čepele 6.9 mm a váha 85 gramů
Složení drobet odlišný Ayous - Arylate - Kiri - Arylate - Ayous
Příjemný topspinový dřevo. Soft feel ale ani náhodou jako Keyshot nebo Moonbeam, navíc není ani tak tuhé a ohyb tam rozhodně cítit je. Opět bylo v katalogu možná další 3 roky a dost

Keyshot Alpha
V Evropě se na shopech nikdy nenabízel nebo alespoň já o tom nevím.Koupil jsem jej z Japan cca v roce 2012, kdy mě lákalo složení
Hinoki - Arylate - Kiri - Arylate - Hinoki ( některý prameny opět udávaly složení jinak a sice vršek Ayous )
Rozměr 157 x 150 , síla čepele 6.5 mm a váha 80 gramů.
Tohle bylo hodně zvláštní dřevo,středně tuhý, hodně přeměkčený, bez patřičný dynamiky a řekl bych až dutým feelem.
Dalo se na Japan shopu Butterfly sehnat ještě asi 2 roky a potom, jako tradičně z nabídky zmizelo.

Timo Boll Spark
V katalogu Butterfly se toto dřevo objevilo coby novinka v roce 2007 ovšem podle dostupných zdrojů se vyrábělo pro Japonský a Americký trh již mnohem dříve. Nevím, toto ověřeno nemám.
Klasický rozměr 158 x 150, síla čepele 5.4mm a váha kolem 90 gramů.
Rozhodně ne tak markantní soft feel, hodně zřetelný ohyb. Hodně technický a citlivý dřevo. Pro hráče preferující umístěný roztočený topspin a vyšší oblouček .
Moc dlouho se opět nedělalo a z katalogů rychle zmizelo.

Tímto prknem je ukončena první část, kdy jsem se věnoval Arylate dřevům, která jsem měl možnost osobně zkusit a vlastnil jsem je. V další části pak přidávám další Arylate kusy od Butterfly, které se dělaly, ovšem se kterými jsem nikdy nepinkal .

Pulser
Butterfly dělal prkna s tímto označením celkem 2. Jedno bylo celodřevo 5 ply wood a druhé o kterém je zde řeč pak
3+2 Arylate.
Rok uvedení na trh 2000.
Rozměr 157 x 150, síla čepele 7.8mm!!!! a váha 92 gramů.
Hinoki - Arylate - Kiri - Arylate - Hinoki. Někde udávají střed balsu.
Co je zajímavý, že údajně toto dřevo mělo mít oproti všem Arylate prknům Hard Feel a bylo rychlostně jako Tamca Gergely.

Ve stejným roce se objevil i
Biside
což se píše že byla pomalejší obdoba Keyshotu s rozměry 157 x 151, sílou čepele 6.2mm a gramáží okolo 90 gr.
Moc víc o tomto prknu dohledat nejde. Složení mělo být totožné jako u Keyshotu

Bazelart
Doba uvedení na trh se mě nepovedla dohledat, soudě podle potisku hlavy a fotek se bude jednat zhruba o rok 2006 a vzhledem k rozměrům čepele a celkové konstrukci dřeva mě to přijde jako obdoba prkna Boll Spark
158 x 150 čepel 5.5 mm a 85 gramů
složení s otazníkem , tady se prameny rozcházejí
Limba - Arylate - Ayous -Ayous- Ayous - Arylate - Limba
nebo Limba - Arylate - Limba - Ayous - Limba - Arylate - Limba
zajímavost, že kromě držátek FL a ST se dělalo taky v provedení SI

Innerforce AL a Innerfiber Layer AL
totožné složení, první na trh v roce 2010 a jeho modifikace pak v roce 2015
Limba - Ayous - Arylate - Ayous - Arylate - Ayous - Limba
čepel klasika 157 x 150 síla čepele 5.9mm a váha okolo 85 gramů
ani jedno z dřev se výrazně neprosadilo

Retriever
obranné Arylate prkno , datování někdy kolem roku 1998
čepel 167 x 155 , síla čepele 6.2 mm a váha okolo 100!!! gramů
složení 5+2Arylate, přesně jsem však nikde nedohledal
pouze s držením ST

Matsushita Pro Alpha
taky obranné dřevo , na trh cca roku 2010 - s otazníkem, přesný letopočet jsem nedohledal
složení 5+2Arylate
dělalo se v provedení FL a raritně SI

Chinesse AL
penholder Čínského typu, víc informací jsem ani nehledal

Čistý Arylate u prken alespoň u Butterfly jak se zdá končí. Při výrobě dřev se však bude uplatňovat i nadále, protože v kombinaci s carbonem to je i přes razantní nástup zylonu a zylon - carbonu stále žádaná složka u dřev

Tak a máme to u konce.
Komu poděkovat
- všemožným katalogům Butterfly, který jsem si uchoval
- facebookové stránce Butterfly Blades, kam vždy chodím relaxovat a koukat na fotky
- pozoruhodnému vláknu The Way of Butterfies , kde jsem často bezradně tápaje zkoušel najít informace, které mě chyběly a většinou je našel
- našemu " důchodci " Jirkovi SMOKEMU se kterým jsem za posledních 10 let o prknech propovídal hodiny a ledacos si překvapivě zapamatoval
- taky mojí hlavě, která si ledacos uchovala a když ne, tak pomohly starý zápisky
- tomuhle webu a Vám všem, že jsem to měl kam a pro koho napsat

Tak zas někdy.
K.
Butterfly - Moonbeam ST
F - Tenergy 05 - 2.1
B - Tenergy 05 - 1.9
Poslední úprava: 9 měsíců 1 týden zpět od Karel.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: pirát Janes, Václav, Jijed, MartyC, Liboll, player, cuetec, wlado, Feint, Andrisko a tento uživatel má 8 dalších poděkování

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38693

• joha1
  • Expert
  • Obdržená poděkování 36
Dík, hezký počteníčko.
Photino
fh Victas Stiff / Victas Limber
bh Sauer & Troger Hellfire OX / Pimpelark Vobler

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38695

• MartyC
  • on-line
  • Super Veterán
  • Jan 3,16
  • Obdržená poděkování 203
Za mně velký dík.Parádní přehled.
Alsér Allround 5 FL
Donic Baracuda 1,8mm red
Dawei 388 C1 1,2mm black
Vodak special custom
"When it is darkest, men see stars."

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38697

• Smoke
  • Junior
  • Obdržená poděkování 4
Bezva Karle, to nemá chybu :ok24
Každou chvíli něco jiného.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38699

• MamuT
  • Nováček
Pěkný, díky Karle!
Viscaria FL
BH: Rasanter R50 2.3mm
FH: Rasanter R50 2.3mm

Moonbeam FL
BH: JOOLA Rhyzm-P max.
FH: JOOLA Maxxx-P max.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38701

• Jijed
  • on-line
  • Expert
  • Poctivý trénink - cesta k úspěchu
  • Obdržená poděkování 25
Neskutečné, nedokážu napsat příspěvek o čtyřech větách tak, aby dával smysl a Karel napíše jen tak mimochodem diplomovou práci o arylat dřevech.
BRAVO :vine
ANDRO Carbon light off
Fh. STIGA Mantra S 2,1 mm.
Bh. STIGA Mantra M 1,9 mm.

Na zkoušku VODÁK HINOKI CARBON (seriové číslo 1.)

S tím to už půjde samo :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38705

• koad
  • Veterán
  • viem že vieš že viem
  • Obdržená poděkování 36
karel super citanie :ok24 .az to vyzera,ze robis u drahy ako tibi :vine
Gergelka
Btf Tenergy 05 2,1mm
Joola rhyzer 43 max

Donic Li Ping Kitex
Fh Gewo Hype XT pro 40 1,9mm
Bh Gewo Hype XT pro 40 1,7mm
Moderátoři: pirát Janes, Karel, Tomas, romanzdk, Pavlik