ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Butterfly Arylate - z historie až po dnešek

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38687

 • Karel
 • Avatar uživatele Karel
 • Offline
 • Moderator
 • Příspěvky: 422
 • Obdržená poděkování 514
 • Karma: 107
:)
Zdravím Vás po čase všechny u dalšího čtení.
Dneska to bude zejména pro fandy prken.
Jelikož jsem si uvědomil, že u Butterfly pravděpodobně končí jedna docela zajímavá éra dřev, tak jsem sesumíroval a zapsal, co se mě tady za ty roky nastřádalo.
Načnout pivo nebo zalejt kafe jako obvykle je skoro podmínkou zdárného přečtení do konce. :)


Nedávno jsem třídil různý starý TT katalogy a zápisky a najednou jsem si uvědomil, že cesta čistě Arylate prken od Butterfly je zřejmě u konce. Skutečně, tento gigant v současný době nevyrábí žádný prkno, kde by byl zakomponován pouze Arylate. V tý dnešní splašený době, kdy musí být všechno hrrr, bum , bum se zřejmě čistý Arylate jeví pro moderní raketu, jako příliš hodný a zřejmě se na něm nedá vydělat tolik chechtáků ... Navíc s čistě Arylate dřevem nehraje žádná současná megahvězda, takže to lidi pravděpodobně tak nezajímá a dřeva , kde je jenom Arylate patrně moc na odbyt nešla. Je to pro mě zajímavý už jenom pro fakt, že řadu Arylate dřev jsem měl a nebo mám doma a jsou to dřívka, která rozhodně nabízejí dost.

Pravdou je, že všechna Butterfly Arylate dřeva měla vždycky docela jepičí život a žádný z kousků se nikdy nevyráběl nijak dlouho. To řadě starších Arylate prken dává dnes nádech exotičnosti a sběratelské rarity.
Celý povídání jsem rozdělil na dvě části, kdy v první se budu zabývat prkny, která jsem měl možnost vyzkoušet a měl je doma , zatímco v druhé části pak s prkny , které jsem nikdy neměl a tak je nijak blíže rozebrat nemohu.
Jsem si vědom, že budu chodit s mnohými údaji po tenkém ledě, protože, jak jsem psal výše, dřeva s Arylate od Butterfly ať již šlo v podstatě o jakýkoliv model se dělala vždycky velmi krátkou dobu. Takže je leckdy velmi obtížné dohledat o dřevech podrobnější informace , nehledě na fakt, že Butterfly oficiální složení prken nikdy nezveřejňovalo. Prosím proto o Vaši shovívavost k napsaným údajům. Leckdy je možné, že najdete nebo budete mít údaje jiné. To však vůbec nevadí. Rád bych, aby všichni, kdo najdou v textu jakoukoliv nesrovnalost, případně mohou doplnit údaje z vlastní zkušenosti , případně zprostředkovaně, třebas z internetu, aby sem údaje nebo svoje herní zkušenosti vložili.

ARYLATE
Arylate jako materiál má neuvěřitelnou schopnost pohlcovat vibraci, přidávat jemnější a měkčí cit a co je hlavní nezkresluje a nijak nepotlačuje cit dřeva.
Začal cestu v Japonsku u Butterfly v roce 1991, kdy bylo představeno první Arylate dřevo

Keyshot
klasický rozměr 157 x 150, síla čepele 6.2mm a váha cca 93 gramů
složení: Limba - Arylate - Limba - Kiri - Limba - Arylate - Limba
některé prameny uvádějí u středové dýhy Balsu, ovšem já předpokládám, že vzhledem k váze a vlastnostem prkna je správně Kiri.
S dřevem jsem měl možnost hrát pouze v době kdy se ještě lepilo Vulkánem, takže posouzení pro dnešní dobu může být značně zkreslený. Mělo velmi příjemný soft feel, slušnou rychlost ( lehce pod úrovní Spirita), ojedinělý cit a přesnost, příjemný katapult a vysokou tuhost. Excelentní topspinové prkno s vyšším obloukem. Dřevo navíc nabízelo docela značnou rychlostní rezervu a když se přitlačilo , dalo se hrát i hodně zostra. V podstatě krom váhy, která mohla zřejmě někoho odradit vůbec nevím, co bych dřevu vytknul. Jedno z nejlepších prken, co jsem kdy měl v ruce.

Dalším kouskem a nástupcem prkna Keyshot se stal

Moonbeam
V katalogu Butterfly se objevil prvně v roce 1993
Větší rozměr čepele 160 x 152, síla čepele 7.0mm a váha od 95 dogramů.
Identické složení jako Keyshot s tím, že se pouze navýšila síla středového jádra z Kiri. Oproti Keyshotu jiný tvar čepele.
Stejně jako u Keyshotu některé prameny i zde udávají že by střed mohl být z balsy. To si ale já osobně opět nemyslím a přikláním se ke Kiri.
S dřevem dlouhodobě hraji, takže jsem s ním měl možnost prožít dobu Sriveru s Vulkánem a později s Bryce a Bryce Fx, stejně tak s Vulkánem no a nyní prožívám s tímto dřevem dobu s Tenergy, kdy lepím výhradně vodním lepidlem Free Chack nebo Free Chack II případně PRO a Tenergy nijak neupravuji ani netunuji.
Z mýho pohledu je Moonbeam naprosto fenomenální dřevo.
Extra Soft Feel - ten se nedá popsat, ten se musí zažít, stejně jako např u 1 PLY Hinoki prken je zde ale Soft Feel ještě markantnější.
100% tuhost - ohyb neexistuje. Pouze pár dřev ala Schlager Carbon mají srovnatelnou tuhost
Mega katapult - ani nevím , jestli jsem někdy pinkal s víc katapultovým dřevem - Moonbeam to je opravdu hodně bujný hopsavý hřebec i na lehký dotek
Vysoký oblouk
Pro topspinovou hru ze střední a dlouhý distance jsem nikdy něměl v ruce nic lepšího.
Má to samo i zápory.
Vzhledem ke katapultu prkna je velmi problematická hra nad stolem a kolem síťky všeobecně. Ze stejnýho důvodu je hodně dobrý na míček být fakt včas, protože Moonbeam nemilosrdně ihned trestá nesprávný postavení a načasování úderu. No a samozřejmě váha. Udávaných 95 gramů je hodně orientačních. Měl jsem cca 7 těchto dřev a byl mezi nimi i kus 105 gramů, což je už sakra gramáž na pováženou.
Stejně jako ostatní Arylate prkna se ani Moonbeam nedělal moc dlouho. Kdy výroba skončila jsem nikde nedohledal. Naposled byl uveden v katalogu Butterfly myslím v roce 1998 nebo 1999.

Keyshot Light
V katalogu Butterfly prvně v roce 2009 .
První kousek jsem ale měl doma již možná rok před tímto datem, kdy se prkno dovezlo přímo z Japonska. Z toho usuzuji, že tam mohlo být v prodeji o nějaký pátek ( rok ) dříve.
Rozměr klasika 157 x 150 , síla čepele 6.9 mm a váha 85 gramů
Složení drobet odlišný Ayous - Arylate - Kiri - Arylate - Ayous
Příjemný topspinový dřevo. Soft feel ale ani náhodou jako Keyshot nebo Moonbeam, navíc není ani tak tuhé a ohyb tam rozhodně cítit je. Opět bylo v katalogu možná další 3 roky a dost

Keyshot Alpha
V Evropě se na shopech nikdy nenabízel nebo alespoň já o tom nevím.Koupil jsem jej z Japan cca v roce 2012, kdy mě lákalo složení
Hinoki - Arylate - Kiri - Arylate - Hinoki ( některý prameny opět udávaly složení jinak a sice vršek Ayous )
Rozměr 157 x 150 , síla čepele 6.5 mm a váha 80 gramů.
Tohle bylo hodně zvláštní dřevo,středně tuhý, hodně přeměkčený, bez patřičný dynamiky a řekl bych až dutým feelem.
Dalo se na Japan shopu Butterfly sehnat ještě asi 2 roky a potom, jako tradičně z nabídky zmizelo.


Timo Boll Spark
V katalogu Butterfly se toto dřevo objevilo coby novinka v roce 2007 ovšem podle dostupných zdrojů se vyrábělo pro Japonský a Americký trh již mnohem dříve. Nevím, toto ověřeno nemám.
Klasický rozměr 158 x 150, síla čepele 5.4mm a váha kolem 90 gramů.
Rozhodně ne tak markantní soft feel, hodně zřetelný ohyb. Hodně technický a citlivý dřevo. Pro hráče preferující umístěný roztočený topspin a vyšší oblouček .
Moc dlouho se opět nedělalo a z katalogů rychle zmizelo.

Tímto prknem je ukončena první část, kdy jsem se věnoval Arylate dřevům, která jsem měl možnost osobně zkusit a vlastnil jsem je. V další části pak přidávám další Arylate kusy od Butterfly, které se dělaly, ovšem se kterými jsem nikdy nepinkal .

Pulser
Butterfly dělal prkna s tímto označením celkem 2. Jedno bylo celodřevo 5 ply wood a druhé o kterém je zde řeč pak
3+2 Arylate.
Rok uvedení na trh 2000.
Rozměr 157 x 150, síla čepele 7.8mm!!!! a váha 92 gramů.
Hinoki - Arylate - Kiri - Arylate - Hinoki. Někde udávají střed balsu.
Co je zajímavý, že údajně toto dřevo mělo mít oproti všem Arylate prknům Hard Feel a bylo rychlostně jako Tamca Gergely.

Ve stejným roce se objevil i
Biside
což se píše že byla pomalejší obdoba Keyshotu s rozměry 157 x 151, sílou čepele 6.2mm a gramáží okolo 90 gr.
Moc víc o tomto prknu dohledat nejde. Složení mělo být totožné jako u Keyshotu

Bazelart
Doba uvedení na trh se mě nepovedla dohledat, soudě podle potisku hlavy a fotek se bude jednat zhruba o rok 2006 a vzhledem k rozměrům čepele a celkové konstrukci dřeva mě to přijde jako obdoba prkna Boll Spark
158 x 150 čepel 5.5 mm a 85 gramů
složení s otazníkem , tady se prameny rozcházejí
Limba - Arylate - Ayous -Ayous- Ayous - Arylate - Limba
nebo Limba - Arylate - Limba - Ayous - Limba - Arylate - Limba
zajímavost, že kromě držátek FL a ST se dělalo taky v provedení SI

Innerforce AL a Innerfiber Layer AL
totožné složení, první na trh v roce 2010 a jeho modifikace pak v roce 2015
Limba - Ayous - Arylate - Ayous - Arylate - Ayous - Limba
čepel klasika 157 x 150 síla čepele 5.9mm a váha okolo 85 gramů
ani jedno z dřev se výrazně neprosadilo

Retriever
obranné Arylate prkno , datování někdy kolem roku 1998
čepel 167 x 155 , síla čepele 6.2 mm a váha okolo 100!!! gramů
složení 5+2Arylate, přesně jsem však nikde nedohledal
pouze s držením ST

Matsushita Pro Alpha
taky obranné dřevo , na trh cca roku 2010 - s otazníkem, přesný letopočet jsem nedohledal
složení 5+2Arylate
dělalo se v provedení FL a raritně SI

Chinesse AL
penholder Čínského typu, víc informací jsem ani nehledal

Čistý Arylate u prken alespoň u Butterfly jak se zdá končí. Při výrobě dřev se však bude uplatňovat i nadále, protože v kombinaci s carbonem to je i přes razantní nástup zylonu a zylon - carbonu stále žádaná složka u dřev

Tak a máme to u konce.
Komu poděkovat
- všemožným katalogům Butterfly, který jsem si uchoval
- facebookové stránce Butterfly Blades, kam vždy chodím relaxovat a koukat na fotky
- pozoruhodnému vláknu The Way of Butterfies , kde jsem často bezradně tápaje zkoušel najít informace, které mě chyběly a většinou je našel
- našemu " důchodci " Jirkovi SMOKEMU se kterým jsem za posledních 10 let o prknech propovídal hodiny a ledacos si překvapivě zapamatoval
- taky mojí hlavě, která si ledacos uchovala a když ne, tak pomohly starý zápisky
- tomuhle webu a Vám všem, že jsem to měl kam a pro koho napsat

Tak zas někdy.
K.
Butterfly - Moonbeam ST
F - Tenergy 05 - 2.1
B - Tenergy 05 - 1.9
Poslední úprava: 9 měsíců 1 týden zpět od Karel.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: pirát Janes, Václav, Jijed, MartyC, Liboll, player, cuetec, wlado, Feint, Andrisko a tento uživatel má 8 dalších poděkování

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38693

 • joha1
 • Avatar uživatele joha1
 • Offline
 • Expert
 • Příspěvky: 202
 • Obdržená poděkování 36
 • Karma: 6
Dík, hezký počteníčko.
Photino
fh Victas Stiff / Victas Limber
bh Sauer & Troger Hellfire OX / Pimpelark Vobler
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38695

 • MartyC
 • Avatar uživatele MartyC
 • on-line
 • Super Veterán
 • Jan 3,16
 • Příspěvky: 790
 • Obdržená poděkování 203
 • Karma: 69
Za mně velký dík.Parádní přehled.
Alsér Allround 5 FL
Donic Baracuda 1,8mm red
Dawei 388 C1 1,2mm black
Vodak special custom
"When it is darkest, men see stars."
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38697

 • Smoke
 • Avatar uživatele Smoke
 • Offline
 • Junior
 • Příspěvky: 36
 • Obdržená poděkování 4
 • Karma: 14
Bezva Karle, to nemá chybu :ok24
Každou chvíli něco jiného.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38699

 • MamuT
 • Avatar uživatele MamuT
 • Offline
 • Nováček
 • Příspěvky: 4
 • Karma: 0
Pěkný, díky Karle!
Viscaria FL
BH: Rasanter R50 2.3mm
FH: Rasanter R50 2.3mm

Moonbeam FL
BH: JOOLA Rhyzm-P max.
FH: JOOLA Maxxx-P max.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38701

 • Jijed
 • Avatar uživatele Jijed
 • on-line
 • Expert
 • Poctivý trénink - cesta k úspěchu
 • Příspěvky: 158
 • Obdržená poděkování 25
 • Karma: 39
Neskutečné, nedokážu napsat příspěvek o čtyřech větách tak, aby dával smysl a Karel napíše jen tak mimochodem diplomovou práci o arylat dřevech.
BRAVO :vine
ANDRO Carbon light off
Fh. STIGA Mantra S 2,1 mm.
Bh. STIGA Mantra M 1,9 mm.

Na zkoušku VODÁK HINOKI CARBON (seriové číslo 1.)

S tím to už půjde samo :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Butterfly Arylate - z historie až po dnešek 9 měsíců 1 týden zpět #38705

 • koad
 • Avatar uživatele koad
 • Offline
 • Veterán
 • viem že vieš že viem
 • Příspěvky: 274
 • Obdržená poděkování 36
 • Karma: 7
karel super citanie :ok24 .az to vyzera,ze robis u drahy ako tibi :vine
Gergelka
Btf Tenergy 05 2,1mm
Joola rhyzer 43 max

Donic Li Ping Kitex
Fh Gewo Hype XT pro 40 1,9mm
Bh Gewo Hype XT pro 40 1,7mm
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Moderátoři: pirát Janes, Karel, Tomas, romanzdk, Pavlik