ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka)

Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka) 4 měsíců 2 týdnů zpět #35568

• mendosinox
  • Nováček
  • Obdržená poděkování 15
Nedávno jsem požádal svého přítele, jako už několikrát, (někteří ho tady na fóru podle textu možná poznáte) o vysvětlení základních rozdílů u dřev s materiály AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC. Myslím, že by to mohlo i ostatním laikům hodně pomoci, tak jako mě (např. i rodičům mladých hráčů). Souhlasil abych to jsem dal, pokud si myslím, že by to mohlo pomoci i ostatním. Mě ty materiály, když jsem o nich četl, připadaly skoro stejné navíc některé jsou výrazně dražší. Takže níže uvádím část textu, jak jsem ho dostal od nejmenovaného přítele (je to jen jeho vl.názor, já osobně jsem za něj rád):
" Ty rozdíly jsou podle mě skutečně minimální. Jde spíše vždy o osobní preference každého hráče.
To že jsou dřeva se zylonem nebo se zylon carbonem dražší přičítám marketingu. Zylon jako materiál byl prvně použitý v r.2007 u dřeva Photino. No a však víš jak to chodí, jakákoliv novinka je vždycky dražší.
Pravdou je, že dřeva se Zylonem a později v kombibaci se zylon carbonem dnes jedou a hodně se využívají.
Když bych to měl rozpitvat, tak
Arylate ( AL ) - měkký materiál, hodně tlumí vibraci, prkna s ním mají většinou výrazný soft feel - pro profíky se moc nehodí, jsou příliš hodná. První Arylate dřevo byl cca rok 1992 - Keyshot

Arylate - Carbon ( ALC ) to už je pro profíky jiná. Arylate dává dřevu měkký feel a carbon dynamiku a to je co potřebujeme i my. První ALC dřevo - 1994 Viscária tehdy na ni přešli snad skoro všichni i ve Světě a vlastně dodnes je to i u špičky hodně frekventovaný dřevo. Markantně větší dynamika a dostřel, než když je použit jen AL.

Zylon ( ZL ) - tvrdší a pevnější než Arylate, ale měkčí a elastičtější než carbon. čehož se využilo i pro profíky, protože pro koho byl Arylate moc hodnej a naopak Carbon příliš tvrdej, rychlej a tupej, ten sáhnul po Zylonu. Netlumí tolik vibraci jako Arylate a má taky ostřejší feel než Arylate. Poskytuje podle mě o drobet lepší zpětnou vazbu než Arylate. Dnes poměrně hojně využívanej materiál i když dle mého je to především móda.

Zylon - Carbon ( ZLC ) společně s ALC nejvyužívanější kompozit dnes u výroby dřev. ZLC dřeva mají povětšinou výbornou dynamiku a drobně ostřejší feel než ALC dřeva. Opět markantně větší dynamika a dostřel prkna než když je použit jen ZL.
Jak píšu výše pak při výběru záleží, co který hráč osobně preferuje.

Super Zylon - Carbon ( SZLC) - hustěji provázaný Zylon s Carbonem, výrazně se údajně zvýší trefní zóna. Dřeva mají spíše tvrdší feel.
Osobně jsem žádný dřevo se SZLC neměl v ruce, ovšem podle toho co jsem slyšel od kluků, co s nimi hráli, pak to samo nehraje:-). Většinou panovala shoda v tom, že dřeva jsou na svoji rychlost hodně ovladatelná. Osobně toto mám taky pouze za marketingový tah, protože podle všeho ani Zhang Jike ani Jun Mizutani kteří mají své modely prken SZLC s nimi ve skutečnosti nehrají. Otázkou je, zdali my amatéři takovéto dřevo a v podstatě F1 ve Světě pince jsme schopni vůbec posoudit a zdali jsme schopni ze dřeva vytáhnout to co profíci. Osobně si myslím, že nikoliv.

No a to samo taky záleží na tom, kde je kompozit u dřeva uloženej. Od tý doby, co se začal v pinci využívat kompozit (cca rok 1978 a první carbon Tamca 5000), bylo zvykem dávat jej hned pod vrchní dýhu. Dneska je u leckterých prken (první přišlo Innerforce 2010) kompozit danej až jako třetí dýhu z vrchu, leckdy pak je kompozit danej přímo na střední dýhu.
Tím pádem mají prkna samozřejmě drobet jemnější feel než v případě, kdy je kompozit uloženej víc nahoře. Toto má jednu výhodu a sice, když hraješ volně a jemně, pak se kompozit, kterej je utlumenej dvěma nebo více dýhama tolik neprojeví a máš spíše nezkreslenej cit dřeva. V momentě, kdy přitlačíš a jdeš ostře do míčku se teprve projeví vlastnosti kompozitu a prkno zabere a produkuje dynamiku. Toto co popisuju samozřejmě nemusí být nutně výsada Innerforce prken, vhodnou skladbou středu a ostatních dýh se tohoto efektu dá celkem dobře dosáhnout i při klasický skladbě prkna, kdy je kompozit umístěn hned pod vrchní dýhou.

Tolik asi ve zkratce. No a teď už jenom záleží co kdo preferuje a co mu vyhovuje.
Když to zjednoduším, pak
- střelec z první, nekompromisní útočník, silový bijec volí Carbon
- topspinář z obou stran, který chce měkčí feel a tužší dřevo volí ALC
- topspinář z obou stran, který chce ostřejší feel a drobet méně tuhé dřevo než v případě ALC volí ZLC
- topspinář z obou stran, který hraje více u stolu a spíše techničtěji volí ZLF
toto je samo jen takový nástin, jak by to asi mohlo fungovat. Realita je pak leckdy na hony vzdálená, samozřejmě podle toho jak je hráč technicky vyspělý a jaký potahy má na prkně nalepený. Leckdy se stane že změna potahu přinese i další netušený možnosti dřeva a nebo je to naopak propadák "
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: pirát Janes, Machy, KlamparTibi, Kalhy, Liboll, player, mandomando, Soky, romanzdk, Jarek a tento uživatel má 5 dalších poděkování

Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka) 4 měsíců 2 týdnů zpět #35569

• Machy
  • Super Veterán
  • Forhend - Bekoš - seber to :-)
  • Obdržená poděkování 227
Paradni cteni :1cka Diky za fajnovy prispevek :dik
Vodak Diolen OFF (seriové číslo 1.)
Bh: Donic Blue Storm Z2 2,1mm
Fh: Donic Blue Storm Z1 max

Viscaria, Tibhar Evo MX-P 2,0mm/Visctas V01 Stiff 2,0mm.
Poslední úprava: 4 měsíců 2 týdnů zpět od Machy.

Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka) 4 měsíců 2 týdnů zpět #35570

• KlamparTibi
  • Veterán
  • Obdržená poděkování 57
Málokedy so všetkým súhlasím,ale ak by som to mal napísať aj ja,tak by som nič nemenil,100% súhlas a zhoda :vine .
Z toho všetkého sa vymyká jedno (možno aj viac driev) drevo :Moonbeam.Je to iba arylát,čiže teoreticky pre hodných :laugh: a technických hráčov,ale je to delo OFF+.
D:Donic Waldner Champion 89
F:Bluefire Z1
Bh:načo?Nehrám Bh,koľkokrát zahrám Bh,toľko stratených bodov,viem prehrať aj s Fh,Bh netreba,šetrím (Sanwei CODE OX)
Kvalita činnosti vedúceho spočíva v umení dojebať zamestnanca tak rýchlo, aby teplo, ktoré pri tom vzniká, vnímal ako...
Poslední úprava: 4 měsíců 2 týdnů zpět od KlamparTibi.

Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka) 4 měsíců 2 týdnů zpět #35571

• wanna
  • Veterán
  • Obdržená poděkování 44
hezky -pěkny pánko umí :mnmn :mnmn
gergelka
rakza 7
bh-dawei 388c1-1,8mm
neuč Slavkovskyho orla lítat
Poslední úprava: 4 měsíců 2 týdnů zpět od wanna.

Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka) 4 měsíců 2 týdnů zpět #35572

• Bobpuls
  • Senior
  • Obdržená poděkování 22
A to si to poškrabkal len po povrchu.....
To si ešte musíš uvedomiť ze každé z tohoto ma svoje podkategórie ako vahove tak i väzbove.... Používa sa karbón od 50 gramov do 200 a tak isto i ostatné ci hybridy... Väzby sú taktiež minimálne Try druhý. A je tam cítiť rozdiel.... Plus sú ešte rôzne epoxidové lepidla z rôznymi vlastnosťami....
Poslední úprava: 4 měsíců 2 týdnů zpět od Bobpuls.

Rozdíly AL / ALC / ZL / ZLC / SZLC (pomůcka) 3 měsíců 2 týdnů zpět #35973

• MartyC
  • Super Veterán
  • Jan 3,16
  • Obdržená poděkování 153
Kromě pod kolikátou vrstvu je důležité i pod jak tlustou vrstvou karbon Je...Třeba právě u Gergelky je víc jak 1mm hinoki , např. u Stigy AC Carbon je limba daleko tenčí...Zkrátka je nekonečná řada možností a i v tom samém typu dřeva existuje slušný vlastnostní rozptyl - opět budu mluvit o tom co znám - Gergelka a Primo Carbon.
BLADE: XIOM STRATO FL
FH: DONIC COPPA X1 Turbo Platin 2,0mm red
BH: GIANT DRAGON 612 1,5mm black
"Das Ding fliegt wie ein toter Eimer"
Moderátoři: pirát Janes, Karel, Tomas, romanzdk, Pavlik