ČAST | ČMKV | TVREGISTR | STIS výsledky: A, L, S, B, T, M, Z, E, H, J, C, P, K, U | METODIKAROZHODČÍ | ELO ST

Nově v menu RACKETSPORT odkaz na Akční nabídku tohoto obchodu. Děkujeme Vám za návštěvu, přízeň a aktivní používání portálu TT-SPORT. Svou podportu určenou pro další rozvoj portálu můžete vyjádřit také proklikem na reklamním banneru v levém pruhu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Tým portálu TT-SPORT.cz.

Přihlášení / odhlášení

Podpořte Portál TT-SPORT

Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Jak se naučit číst servis?

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44944

• djx
  • Junior
  • Obdržená poděkování 9
Všiml jsem si, že na světové úrovni je defacto minimum případů, kdy by soupeř nevrátil servis. To, že zkazí, je většinou spíš proto, že se snaží vrátit hodně krátce (a trefí pásku), nebo ze servisu rovnou útočí atd. Rozhodně ale téměř nikdy nezkazí proto, že by nepřečetl rotaci.

Ptal jsem se několika zkušenějších hráčů, a vesměs všichni mi odpověděli, "že to přijde s časem"... :) Prostě že oni po těch 50 letech, co to hrajou, už prostě vidí, co v tom je a ani nad tím nemusí nějak moc přemýšlet.

Já se ale ptám - dá se tato dovednost nějak urychlit/naučit/natrénovat???

Když si občas zahraju na tréninku s hráčem, co hraje 3. ligu, prakticky mu nevezmu nic a on mně všechno. Dokonce takovým způsobem, že se se svým "servisem" cítím naprosto bezbrannej, protože soupeř mě buď rovnou pošle, nebo vrátí takovým způsobem, že už si neškrtnu. Ne, že by ten jeho servis byl nějak extrémně záludnej (kolikrát je to třeba jen prázdnej servis nebo lehkej vrch), ale prostě ho nepřečtu a pak vracím buď obrovskej kopec, nebo to hodím do sítě atd. To, že to občas vrátím, je spíš náhoda, že do toho prásknu a mám 50% šanci, že to vyjde :)

Pokud hraju v nižším okrese, tak při maximální koncentraci to jakžtakž jde, nicméně i tak dokážu 4x po sobě vrátit vyšší balon, kdy mě soupeř okamžitě pošle (vrátím mu to přesně tak, jak on očekává). Nebo to několikrát hodím za stůl a až pak mi dojde, že v tom balonu není vůbec nic. Nebo v tom nejhorším případě do toho jdu spodem a on je tam vrch (!!!). V krátkých setech je to najednou hned 7:3 a toto se pak blbě dohání. A psychicky mě dost drtí, když mě soupeř přehrává jen servisem.

Vy zkušenější - co je pro vás rozhodující? Pohyb ruky? Nebo pohyb ruky + místo trefení na pálce? Nebo sledujete logo na míčku (toto občas stíhám)? Nebo to poznáte podle typu/délky odskoku? Nebo jednoduše už ani nevíte, protože to máte v krvi? :)

:dik
Butterfly Primorac OFF-
FH: Donic Baracuda 2.0mm
BH: Donic Baracuda 2.0mm
Poslední úprava: 3 týdnů 2 dní zpět od djx.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: Kmet

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44945

• MartyC
  • on-line
  • Super Veterán
  • Jan 3,16
  • Obdržená poděkování 235
www.experttabletennis.com/how-to-return-...ves-in-table-tennis/
Za mně:
1.Pohyb ruky
2.Trajektorie míče po servisu - při čopu klouže jak žabka , při side při odskoku odskakuje do boku a při topspinu při odskoku zrychluje .
3.Místo na pálce jako přídavné info

Nejdůležitější ale vidím sledovat pohyb ruky v kombinaci s tím ,co dělá míček.
Vodak Diolen special custom FL
Donic Baracuda 2,0mm
Dr. Neubauer Killer Pro 1,5mm
"When it is darkest, men see stars."
Poděkovali: djx

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44948

• djx
  • Junior
  • Obdržená poděkování 9
Ahoj MartyC, díky za odkaz a komentář :)

Pěkná je tato pasáž od W. Schlagera:
The less I know about how much spin is on the ball, the more spin I should use. The more spin I put on the ball, the less I need to consider the existing rotation. – Werner Schlager

Čím víc do míčku dáme vlastní rotace, tím míň se můžeme zabývat rotací, kterou ten míček měl... :)

Zkusím se řídit tím, co píšeš, a někoho na tréninku znásilnit, ať na mě dává jen servisy, který se budu snažit číst a vracet... Tohle přece musí jít do jisté míry natrénovat... ;-) Já totiž dělám tu chybu, že moc zkoumám ruku podávajícího, pak tam hledám čop, kterej tam prostě být nemusí (už tolik neřeším samotnej odskok na stole).

Jedna věc, co už jakžtakž zvládám, je brát servis z trávy vrchem, protože tam málokdy je něco víc, než náraz... :) (ale tady zase není zas tak složitý a neřeší to výše popsané)
Butterfly Primorac OFF-

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44949

• frankie
  • Junior
  • Obdržená poděkování 6
Výborný téma.
Ti hráči na světový úrovni jsou tam kde jsou taky proto, že dokážou rotace číst. A nejen u servisu. Je to treninkem, dá se to naučit, pak je to úderovou technikou, někomu to půjde líp a jinému hůř. Nejlíp je asi sledovat pálku. Značku na míčku moc nevidím. A podle odskoku to taky jde poznat. Ono sledovat pálku… záleží taky na potahu, servis s trávou má jinou rotaci než s čínským lepivým potahem, nebo anťákem.

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44950

• ondras.horak
  • Expert
  • Obdržená poděkování 40
Nejsem asi zrovna zkušenější, spoustu servisů jsem sežral a spoustu ještě sežeru. Ale i tak zkusím podat svůj pohled na věc.

Rozhodně sledovat pohyb ruky a kontakt (případně směr kontaktu) pálky a míčku. Spousta lidí má servisy, u nichž se snaží, aby vypadaly stejně, ale jednou tam něco je a jednou ne. Určitě si myslím, že pomáhá se co nejvíce servisů naučit nebo alespoň je pořádně pochopit.

Také mi přijde, že s čím lepším soupeřem hraju, tak tím důležitější je přijímat aktivně, což je vlastně to, co sám výše cituješ.
Čím víc do míčku dáme vlastní rotace, tím míň se můžeme zabývat rotací, kterou ten míček měl... :)

Samozřejmě to pak zase přivádí k problému, že musíš stejně přečíst sílu rotace, co tam je, abys to nepřetáhl. Když se člověk snaží to zahrát spíše technicky a nechce hned z první končit, tak to podle mě jde celkem dobře.

Druhé samozřejmě je, že člověk nesmí bezhlavě chodit hrr do všeho. Když vidím, že je to ostrý, krátký čop, ke kterému bych se nedostal, abych úder zahrál pořádně, tak radši pinknu. Ale do takhle krátkých míčů za síť se zase daleko hůře dá narvat něco překvapivého.

Takže si myslím, že mi pomáhá na trénincích při zápasech trénovat aktivní příjem horem. Navíc tím celkově odpadají i ty sežrané rovné servisy, které člověk snahou o lehký čop jen zvedne.

Vím, že když jsem dříve žral rychlejší servis s boční rotací, tak jsem také dostával rady, že v tomhle případě můžeš nechat ten míček trochu vyrotovat. To je v podstatě opak toho, co Maze předvádí v tomhle videu:

Nejdeš aktivně proti rotaci, ale zahraješ míč až za stolem, kde se točí už méně a zároveň máš i víc prostoru na vlastní aktivní pohyb ruky.
Butterfly SK7
FH Andro Hexer Powergrip 2,1
BH Andro Hexer Grip 1,9

Butterfly TB ALC
FH Tenergy 05FX 2,1
BH Victas V>01 Stiff 2,0

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44951

• djx
  • Junior
  • Obdržená poděkování 9
Díky :) Ono tím "vyrotovat" myslíš prostě nechat ten balon "rozbalit", aby ztratil část své rotace - jenže znám dost lidí, kteří umí dát poctivej sidespin+topspin, ale krátce, že má i následnej odskok na stůl - tam to prostě musíš zahrát a pak se asi nabízí to, co radí ERT.

Docela hustej je tento nákres :) Samozřejmě podstatou je to, že dokážeš odhadnout tu osu rotace (což by mělo jít jednak podle pohybu ruky soupeře, a taky podle zakřivené trajektorie míčku, jak skáče po stole). Pokud ano, v podstatě jen soupeři krátce vrátíš ten humus, co na tebe hodil - a především tu rotaci nesežereš. To nezní špatně, pokud by tohle člověk dokázal ovládnout... ;-)

Butterfly Primorac OFF-

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44958

• koad
  • Veterán
  • viem že vieš že viem
  • Obdržená poděkování 39
Pol kralovstva tomu,co ma toto nauci :sezbl
Ps...princeznu som uz vydal
Gergelka,tn 05,rhzyzer 43

a miesam to jak hovadzi gulas s divinou
Poslední úprava: 3 týdnů 2 dní zpět od koad.

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44959

• roulage
  • Expert
  • Obdržená poděkování 100
Trochu zábavy z MYTT
Zase to miešam

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 2 dní zpět #44963

• Karel
  • Moderator
  • Obdržená poděkování 590
:)

chlape, djx, ti kluci, co ti říkali, že otázka příjmu servisu je věc zkušeností a nahranejch zápasů a že to časem přijde maj pravdu.
No a teď jak z toho ven , když nechceš čekat a chceš přijímat hned a dobře?
Hned nejde nic, vždycky musíš počítat s tím, že to bude trvat a budeš tomu muset něco obětovat.
Je potřeba si uvědomit, že příjem servisu je dle mýho nejnáročnější věc v našem sportu a navíc věc naprosto rozhodující pro vlastní hru na jakýkoliv úrovni....
Co můžeš udělat pro zlepšení ti tady psali kluci.
Za mě doporučuju , pokud na tréninku hraješ s klucíma co maj servis opravdu kvalitní a máš s ním potíž abys s nima hrál tak aby oni stále podávali a ty přijímal s tím, že budeš třeba vědět, kam servis půjde a jakej bude.Nesmíš se divit, že klukoj z 3 ligy nevezmeš servis. To bych se spíš divil , kdybys ho vzal. To je normální. Nejvetší rozdíl na týhle úrovni je právě v servisu a příjmu. Pak je na tobě, aby sis uvědomil jakej servis tě nejvíc ser. a naučil se s ním pracovat. Jednoduchou poučku měl kdysi mistr Evropy Jean Michel Saive - krátkej servis krátce pinkni a dlouhej okamžitě agresivně pošli. Je to jednoduchý , ale funguje to i dnes.

Nemohu taky nevzpomenout tvůj herní materiál.
Na jednu stranu rakety bych jistě nalepil potah co tak nesbírá rotaci, abys měl vždycky možnost raketu otočit a v případě, že nejsi schopen dobře přijmout Baracudou , tak máš možnost přijmout jiným potahem.
Baracuda je jistě velmi dobrý potah, ale je hodně citlivá na příchozí rotaci, což v momentě, kydy máš problém s příjmem absolutně nepotřebuješ.
Těch věcí by bylo samo jistě daleko víc, myslím však že pro začátek na zlepšení příjmu toto stačí.

K.
Butterfly - Moonbeam ST
F - Tenergy 05 - 2.1
B - Tenergy 05 - 1.9

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 1 den zpět #44970

• Machy
  • Super Veterán
  • Forhend - Bekoš - seber to :-)
  • Obdržená poděkování 261
Ahoj. Jak už tu bylo zmíněno, dobrý příjem je o dlouhodobé praxi, trénování atd. Pokud to zlepšení příjmu chceš urychlit, začni při soupeřově podání pozorovat jeho ruku a pálku, koukej co s ní dělá, jak ostrý švih/škub dá do úderu, zda zahraje spodní, boční faleš nebo náraz. K tomu je samozřejmě zapotřebí na ten příjem stát tak, abych při příjmu mohl jít rukou i tělem aktivně dopředu. Když na příjem stojím vzpřímený jako pravítko zapíchlej k podlaze s váhou těla na celých chodidlech, tak mám kvůli časové prodlevě než se pohnu pramalou šanci něco dobře odehrát a to příjmem počínaje a celkovou hrou konče.
Problémem mnoha hráčů nižší úrovně je to, že jdou do příjmu tak, že jen čekají až k nim balónek přiletí a teprve pak s ním pracují aniž by věděli jakou faleš soupeř zahrál. V mnoha případech mají ten svůj příjem připravený předem v hlavě (teď si bouchnu) ještě dříve než soupeř začne podávat (vlastní zkušenost :) )

Zlom vaz ;)
Vodak Diolen OFF (seriové číslo 1.)
Bh: Victas V01 Stiff 2,0 mm
Fh: Donic Bluefire M1 max

TTV ,,blau-gelb" Marienberg
Poslední úprava: 3 týdnů 1 den zpět od Machy.
Poděkovali: pirát Janes

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 1 den zpět #44971

• pirát Janes
  • Moderator
  • Nemusímebýtoptimisté alenikdysenesmímevzdátnaděje
  • Obdržená poděkování 174
Zajímavý názor :ohmy:

a ještě troška teorie
JANeS
Adidas Fibertec Classic
2x Tibhar FX-P max

Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní :-)
Poslední úprava: 3 týdnů 1 den zpět od pirát Janes.

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 1 den zpět #44975

• djx
  • Junior
  • Obdržená poděkování 9
Pirát: Topspin everything... :) Jako jo, jen se stejně neobejdu bez toho, jestli jdu topspinem do nárazu nebo čopu (náraz pak často stejně vyhodím za stůl) :) Nicméně včera jsem se trochu víc zkoušel zaměřit na odskok a už se mi to dařilo číst líp. Sice jsem třeba vrch vyhodil za stůl, ale odhadl jsem správně, že tam je vrch, tak to jen líp zpracovat. Tzn. nebýt koncentrovanej jen na ruku, ale pozorovat i trajektorii a způsob odskoku míčku.

Karel & Machy: Kluci, díky za postřehy. Včera jsem na tréninku zkoušel přijímat servis trochu "aktivněji" (tzn. nečekat a jít si pro něj) a asi to docela funguje. Pink - zahrát hned po odskoku (takový to krátký "píchnutí" pod míček) - výsledkem je pak opravdu krátký pinknutí za síťku (často jsem to hrál pozdě, nechal skoro spadnout na stůl a pak to hodil buď do sítě, nebo za stůl). Zkoušel jsem i vracet sidespin tak, jak jsem postoval ten obrázek - úspěšnost nic moc, ale několikrát se mi to fakt povedlo, a překvapivě i čistej sidespin jsem tak byl schopnej vrátit nízko a krátce - tím že tam zůstalo to, co tam dal soupeř při servisu, mi to pak často soupeř nevrátil. Jenže dosáhnout vysoké úspěšnosti, aby to takto člověk byl schopnej vracet, není snadný. A pokud to člověk netrefí precizně, je to kopec kamsi do neznáma, takže tenhle způsob nevidím moc reálně. To už raději spíš ten topspin.

Ohledně potahu - co zkusit na BH dát např. Rozenu v 1,9mm (nic jinýho teď stejně nemám po ruce)? Ta by na tom celodřevu mohla být relativně "hodná"... a rotaci žere určitě míň jak Baracuda.

roulage: Výbornej servis :1cka Asi se ho naučím a vyhlásím anketu, při kolikátým takovým podání soupeř vznese protest, než mě ubije zaživa B)
Butterfly Primorac OFF-

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 1 den zpět #44976

• Machy
  • Super Veterán
  • Forhend - Bekoš - seber to :-)
  • Obdržená poděkování 261
To djx, Rozena by mohla být velmi dobrou volbou. Měl jsem možnost si zapinkat s Rozenou na dřívku Donic Dyjas Ultra Power a byla to velice, velice příjemná pinkačka. Celé to kombo mělo luxusní kontrolu, přesnost, celkově výborné především do bloku a kontru, žravost příchozí falše jsem nezaznamenal (mimo jiné, Dalis tradičně nalepený u stolu mě s touto pálkou doslova honil jako psíka Yorkšíra na vodítku).
Po tomto byť krátkém testíku mám pocit, že Rozena je výborná volba pro hráče kteří upřednostňují kontrolu před agresivnějším pojetím hry. Snažil jsem se to s Rozenou aktivně valit dopředu, ale soupeře jsem důrazem ani spinem moc neohrožoval. Stejně tak Rozenu vnímá i můj oddílový spoluhráč který si ji pořídil ;)
Pokud přeci jen hraješ více aktivně, tak jako podle mě lepší aletrnativa za Rozenu se nabízí potahy Xiom Vega nebo Omega IV/VII Euro které také hodně odpustí , ale při útoku jsou nebezpečnější.
Vodak Diolen OFF (seriové číslo 1.)
Bh: Victas V01 Stiff 2,0 mm
Fh: Donic Bluefire M1 max

TTV ,,blau-gelb" Marienberg
Poslední úprava: 3 týdnů 1 den zpět od Machy.

Jak se naučit číst servis? 3 týdnů 1 den zpět #44978

• djx
  • Junior
  • Obdržená poděkování 9
Super Machy, zkusím to :) Pokud hraju přehnaně agresivně, tak se často zbytečně povyházím, takže určitě víc preferuju kontrolu s tím, že útočím až ve chvíli "kdy to nejde zkazit" :bum

Na Xiom Vega, konkrétně teda variantu Asia, na tu si dělám zálusk už delší dobu (ty ale myslíš ver. Euro, že). Kdysi jsem pinkal s jedním klukem a divil jsem se, co to na mě lítá za falše (na první pohled do toho ale nic extra nedával) - a měl tam nalepený právě tyhle potahy.

Ale zatím zkusím tu Rozenu a uvidíme, nerad bych se zas rozexperimentoval... ;) A pokud nezlepším přečtení servisu, nepomůže mi zhola nic... ;)
Butterfly Primorac OFF-
Moderátoři: Karel, Tomas, pirát Janes, romanzdk, Pavlik